Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Czołgi wracają na Gotlandię

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 07 października 2021

Försvarsmakten (szwedzkie siły zbrojne) przeprowadziły pierwsze od 21 lat szkolenie czołgistów stacjonujących na Gotlandii. Jest to jeden z etapów odbudowy szwedzkiego potencjału militarnego na wyspie, zapoczątkowanego po 2015.

 W ćwiczeniach, oprócz czołgów Strv 122, uczestniczyły m.in. bwp Strf 90 i wozy przeciwlotnicze LvKv 90 / Zdjęcie: Försvarsmakten

Szkolący się czołgiści utworzą kompanię pancerną, która wejdzie w skład 181. pansarbataljonen (batalionu pancernego).  Ten zaś będzie podporządkowany Gotlands regemente (gotlandzkiemu pułkowi) P 18 formowanemu od 2018. Decyzja o jego utworzeniu i o powrocie wojska na wyspę związana jest z rosnącym napięciem w regionie i agresywną polityką Federacji Rosyjskiej.

20 września rozpoczęło się szkolenie czołgistów, w czasie którego m.in. prowadzono strzelania poligonowe. Było to pierwsze tego typu przedsięwzięcie od maja 2000. Plany zakładają odtworzenie kompanii czołgów w Lärbro do 2025. Wówczas ma zostać w pełni sformowana. W tym celu przyszłoroczne szkolenie poborowych będzie skupione na szkoleniu personelu broni pancernej.

Od 2016 aż do tej pory na Gotlandii stacjonowały w ramach rotacyjnej obecności jedynie niewielkie zgrupowania pancerno-zmechanizowane oddelegowane z innych pododdziałów Försvarsmakten.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.