Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Łotwa wybrała mosty M3

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 08 października 2021

Nacionālie bruņotie spēki (łotewskie siły zbrojne) będą kolejnym użytkownikiem mostów pontonowych M3. Stosowną umowę z GDELS podpisało US Army Contracting Command będące stroną pośredniczącą w zakupie.

Łotwa stanie się trzecim w NATO użytkownikiem mostów M3, po Wielkiej Brytanii i RFN / Ilustracja: GDELS

Wraz z mostami pontonowymi dostarczony zostanie zintegrowany pakiet wsparcia logistycznego składający się ze szkolenia personelu, narzędzi i instrukcji. Wyposażenie mostów obejmie również tzw. Arctic Kits umożliwiające działanie w bardzo chłodnym klimacie.

Mosty pozwolą wypełnić lukę w zdolnościach łotewskiego wojska w przekraczaniu przeszkód wodnych. Będzie to mieć znaczenie również w wymiarze sojuszniczym w kontekście zachowania mobilności i interoperacyjności z sojusznikami z sił wysuniętej obecności NATO (Enhanced Forward Presence) stacjonujących m.in. na Łotwie.

M3 to system umożliwiający szybką budowę przepraw wodnych przy jednocześnie ograniczonej obsłudze. Budowa przeprawy o szerokości 100 m ma zajmować mniej niż 10 minut. Ładowność przęseł mieści się w klasie MLC 85 dla pojazdów gąsienicowych i MLC 132 dla pojazdów kołowych. Mosty są interoperacyjne z podobnymi rozwiązaniami, takimi jak SRB (Standard Ribbon Bridge) / FSB (Floating Support Bridge) i IRB (Improved Ribbon Bridge).


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.