Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

AHEL przekazany do testów

Przemysł zbrojeniowy, Przemysł lotniczy, Lotnictwo cywilne, 09 października 2021

US Air Force odebrały prototyp Airborne High Energy Laser (AHEL). System dostarczył Lockheed Martin, który wcześniej zakończył jego testy fabryczne. AHEL ma zostać przetestowany w przyszłym roku w locie na jednym z samolotów bojowych AC-130J Ghostrider.

Wizja użycia samolotu bojowego AC-130J wyposażonego w AHEL / Ilustracja: Lockheed Martin

W najbliższych miesiącach AHEL zostanie zintegrowany z systemem sterowania AC-130J. Przed testami w locie odbędą się testy naziemne. USAF mają nadzieję, że broń laserowa uzupełni szeroką gamę uzbrojenia bojowych AC-130J. AHEL ma umożliwić ciche niszczenie celów z dużej odległości. Nie podano jego mocy, ale prawdopodobnie laser jest klasy 60 kW, podobnie jak HELIOS dla US Navy.

Lockheed Martin pracuje nad integracją, testowaniem i zademonstrowaniem nowej broni o ukierunkowanej energii przeznaczonej dla AC-130J na podstawie umowy ze stycznia 2019. W lipcu tego roku oddział koncernu – Aculight Corporation uzyskał od Naval Surface Warfare Center Dahlgren Division (NSWC Dahlgren) warty 12 mln USD kontrakt na usługi techniczne, integrację i testy AHEL. Prace mają potrwać 5 lat.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.