Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Władimir Jemieljanow w Sewastopolu

Marynarka wojenna, Imprezy branżowe, 09 października 2021

Najnowszy niszczyciel min rosyjskiej Floty Czarnomorskiej – Władimir Jemieljanow był jedną z gwiazd trzeciego Sewastopolskiego Salonu Morskiego – SWMS-2021 (6-7 października), który odbywał się jako najważniejsza impreza Morskiego Tygodnia Rosji. Jak podał dyrektor imprezy, Alieksiej Malko, okręt udostępniono do zwiedzania specjalnie zaproszonym uczestnikom tych imprez, jako najmłodszy eksponat wystawowy. Najstarszym był okręt-muzeum Floty Czarnomorskiej – Smietliwyj.

Władimir Jemieljanow – gwiazda trzeciego Sewastopolskiego Salonu Morskiego – SWMS-2021 podczas otwarcia imprezy / Zdjęcie: Korabiel

Władimir Jemieljanow to jednostka projektu 12700 Alieksandrit, zbudowana na jednolitym kadłubie z włókna szklanego, formowanego na gigantycznym kopycie metodą podciśnieniową o długości 61,6 m i szerokości 10,3 m. Jednostki 12700, zaprojektowane w Centralnym Biurze Konstrukcyjnym Ałmaz, są jednymi z największych na świecie okrętów z tworzywa sztucznego. Buduje je Stocznia Średnia-Newska w St. Petersburgu. W projekcie położono nacisk na zapewnienie niezwykłego w Rosji komfortu pracy i odpoczynku 44-osobowej załogi.

Pełna wyporność okrętu to 890 t, zanurzenie wynosi 3,1 m, szybkość maksymalna – 10 węzłów. Jednostki przeznaczone są do operacji w okresie 10 dni, mogą oczyszczać akweny z nim kotwicznych i zakopanych głęboko w dnie przy stanie morza do 7 stopni w skali Beauforta. Pierwszy prototypowy okręt serii – Alieksandr Obuchow, trapiły ciągłe opóźnienia z powodu francuskiego embarga na dostawę systemów sonarowych podwodnej hydrolokacji. Okręt zwodowany w 2014 oddano do dyspozycji Flocie Bałtyckiej dopiero w 2016.

Budowę drugiego okrętu tego projektu, seryjnego AlieksandritaGieorgij Kurbatow uruchomiono w 2015. Został on spuszczony na wodę dopiero we wrześniu 2020. Był to pierwszy najnowszej generacji niszczyciel min dla Floty Czarnomorskiej. Oddano go użytkownikowi 20 sierpnia 2021. Następna jednostka dla Floty Czarnomorskiej – Iwan Antonow, została przekazana marynarzom 26 stycznia 2019. Władimir Jemieljanow jest trzecim Alieksandritem na Morzu Czarnym. Stocznia przekazała go flocie 28 grudnia 2019. Próby odbiorcze na Bałtyku trwały jednak bardzo długo i dopiero 6 września 2021 niszczyciel min zjawił się w Sewastopolu. 5 października 2021 po okresie zapoznawczym dowodzenie nad najnowszym niszczycielem min Floty Czarnomorskiej powierzono kapitanowi 3 rangi – Maksymowi Smirnowowi.

Następne AlieksandrityJakow Baliajew i Piotr Ilicziow, są przeznaczone dla Floty Oceanu Spokojnego. Ten pierwszy został oddany użytkownikowi w grudniu 2020 i jest już w linii. Drugi ma zostać oddany flocie w grudniu 2021. Moskwa oczekuje, że do 2025 flota otrzyma i wprowadzi do eksploatacji 10 Alieksandritów.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.