Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Archytas – grecki bsl eVTOL

Przemysł lotniczy, Przemysł zbrojeniowy, Marynarka wojenna, 10 października 2021

Greckie ministerstwo obrony zaprezentowało prototyp rodzimego wojskowego bezzałogowca – pionowzlotu nazwanego Archytas. Wielowirnikowiec wyposażony w skrzydła został pokazany oficjalnie ministrowi obrony Nikolasowi Chardaliasowi pod koniec września, podczas jesiennych ćwiczeń armii greckiej na wyspie Chios, położonej na Morzu Egejskim, tuż przy wybrzeżu tureckim. Ćwiczenia Parmenion-21 były wielkim, wielodniowym przedsięwzięciem z udziałem wszystkich rodzajów greckich sił zbrojnych, które przeciągnęło się do pierwszych dni października. Minister Chardalias wizytował oddziały piechoty morskiej, które podczas ćwiczeń zaprezentowały desant na plaże wyspy Chios.

Podczas greckich ćwiczeń wojskowych na wyspie Chios ministrowi obrony – Nikolasowi Chardaliasowi zaprezentowano prototyp rodzimego bezzałogowca do zastosowań wojskowych – Archytas. Do startu wykorzystuje on cztery napędzane elektrycznie wirniki, a do lotu poziomego śmigło pchające / Zdjęcie: Ministerstwo obrony Grecji

Greckie ministerstwo obrony podało, że bsl Archytas – nazwany na cześć antycznego greckiego matematyka, inżyniera, polityka i filozofa – Archytasa z Tarentu (pitagorejczyk, zaprzyjaźniony z Platonem, odkrył właściwości liczby 1) – jest dziełem dwóch greckich przedsiębiorstw – korporacji EFA Group (skupia 5 dużych spółek) i spółki Ucandrone PC (specjalizuje się w budowie obserwacyjnych platform bezzałogowych). Wkład w jego powstanie wniósł także zespół oficerów greckiej marynarki wojennej oraz przedsiębiorstwa przemysłu lotniczego zrzeszone w Hellenic Aviation Industry. Badaniami i rozwojem bsl zajmowały się także grupy uniwersyteckie z Salonik, Tesalii i Tracji.

Grecy informują, że wielowirnikowiec elektryczny  Archytas ma zapoczątkować rozwój rodziny bezzałogowców do różnych zadań. Mają one służyć do transportu zaopatrzenia między garnizonami wysp greckich, ale także do działań bojowych z wykorzystaniem specjalnej amunicji. Archytas ma być także wykorzystywany jako środek rozpoznania bazujący na okrętach greckiej marynarki. Jego wejście do eksploatacji jest planowane na początek 2024.

Na podstawie informacji Igora Bożinovskiego


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.