Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Jubileusz Tadeusza Królikiewicza

Ludzie, Historia, 10 października 2021

7 października 2021 znany publicysta lotniczy, inżynier, propagator awiacji, laureat Błękitnych Skrzydeł Skrzydlatej Polski – Tadeusz Królikiewicz skończył 95 lat. Jubilat maturę zdał w gimnazjum w Wadowicach, a dyplom magistra inżyniera uzyskał w 1951 na Oddziale Lotniczym Wydziału Komunikacji AGH w Krakowie, ze specjalnością: płatowce.

Tadeusz Królikiewicz (z prawej) podczas Salonu Lotniczego w Paryżu w latach 1970. w rozmowie ze zmarłym niedawno w Londynie historykiem polskiego lotnictwa Jerzym B. Cynkiem / Zdjęcie: Archiwum T. Królikiewicza

W okresie 1952-1953 był przedstawicielem wojskowym, a w latach 1953-1981 kierownikiem przedstawicielstwa wojskowego w warszawskim Instytucie Lotnictwa. Prowadził odbiór wykonywanych dla wojska prac konstrukcyjnych (m.in. takich samolotów jak Junak 3, TS-8 Bies, TS-11 Iskra) oraz naukowo-badawczych. Był długoletnim przewodniczącym Rady Programowej miesięcznika Technika Lotnicza. W latach 1992-1998 był członkiem Rady Muzeum Lotnictwa Polskiego. Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2020 został wyróżniony Błękitnymi Skrzydłami.

Tadeusz Królikiewicz (z lewej) w rozmowie z Andrzejem Glassem, zasłużonym inżynierem i historykiem lotnictwa polskiego, który 9 października 2021 obchodził 91. rocznicę urodzin / Zdjęcie: Archiwum Wojtka Matusiaka

Jest autorem szeregu fundamentalnych książek lotniczych, m.in. Nowoczesny samolot wojskowy, Współczesne samoloty wojskowe, Polski samolot i barwa, Encyklopedia szybowców wojskowych, Wybrane zagadnienia z historii Instytutu Lotnictwa, wielu zeszytów z serii Typy broni i uzbrojenia, a także współautorem opracowania 80 lat Instytutu Lotnictwa (2 wydania) i albumu 85 lat Instytutu Lotnictwa. Jest też autorem opracowań z innych dziedzin, m.in. licznych prac na temat historii broni białej.

W latach 2020 i 2021 ukazały się dwa wydania jego wspomnień pt. Cienie skrzydeł. Obecnie Tadeusz Królikiewicz pracuje nad nowymi publikacjami na temat historii lotnictwa i dziejów broni białej.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.