Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

AUSA 2021: Roboty GDLS

Imprezy branżowe, Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 11 października 2021

Podczas wystawy AUSA 2021 GDLS prezentuje kilka klas robotów bojowych i logistycznych. Część z nich już teraz bierze udział w trwających programach modernizacyjnych sił zbrojnych USA.

Katalyst Next Generation Electronic Architecture (NGEA)

Tegoroczna wystawa jest okazją do prezentacji nowo opracowanego bezzałogowca Katalyst Next Generation Electronic Architecture (NGEA). Pojazd bazuje na otwartej architekturze, co oznacza, że charakteryzuje się skalowalnością, modułową konstrukcją umożliwiającą zastosowanie różnego wyposażenia, jak również elastycznym oprogramowaniem.

Odpowiedni poziom mobilności zapewniają zaimplementowane funkcje do nawigacji pojazdu, takie jak omijanie przeszkód i planowanie trasy. Pojazd może być uzbrojony w moduł wieżowy, zaś integrujące całość oprogramowanie pozwala na wykrywanie obiektów, rozpoznanie i identyfikację a także automatyczną priorytetyzację celów.

Istotne są również elementy zwiększające bezpieczeństwo i świadomość sytuacyjną. Służą do tego sensory zapewniające obserwację w promieniu 360º dookoła pojazdu i zdolność do analizy terenu. Katalyst NGEA dysponuje możliwością zbierania danych z sensorów, przetwarzania i zarządzania nimi, a także rozwiązaniami do optymalizacji zużycia energii.

Tracked Robot 10-Ton (TRX) 

Drugim prezentowanym rozwiązaniem jest Tracked Robot 10-Ton (TRX) należący do klasy średnich robotów wpisujących się w wymagania programu Robotic Combat Vehicle-Medium. W jego przypadku zastosowano sztuczną inteligencję (AI) o rozszerzonych możliwościach. Konstrukcję pojazdu wykonano z materiałów o niskiej masie. Napęd jest hybrydowy elektryczny. Na TRX mogą być zamontowane różnego rodzaju pakiety misyjne. Pozwala ono pełnić najróżniejsze role na polu walki. Może do nich należeć prowadzenie ognia pośredniego i bezpośredniego, autonomiczne dostarczanie zaopatrzenia, pokonywanie przeszkód, zwalczanie bsl, walka elektroniczna, rozpoznanie i wiele innych.

Multi-Utility Tactical Transport (MUTT) / Ilustracje: GDLS 

GDLS prezentuje także robota Multi-Utility Tactical Transport (MUTT). Jest to konstrukcja kołowa o trakcji 8x8. Działa on częściowo autonomiczne. Może pełnić różne zadania, zaś najważniejszym obecnie jest transport wyposażenia. Pełnienie różnych zadań zapewnia możliwość stosowania szeregu modułów misyjnych. W obecnej konfiguracji MUTT może być sterowany przewodowo lub radiowo za pomocą kontrolera RC.

Planowany rozwój zdolności pojazdu zakłada, że MUTT będzie mógł nie tylko przewozić wyposażenie spieszonych żołnierzy, lecz także autonomicznie dostarczać zaopatrzenie, zwalczać bsl, przeciwdziałać skutkom broni masowego rażenia, prowadzić działania ISR,  walkę elektroniczną, bezpośrednie i pośrednie wsparcie ogniowe.

MUTT został już wybrany przez US Army w ramach programu Small Multipurpose Equipment Transport. Za kwotę 162,4 mln USD (647,3 mln zł) GDLS dostarczy 624 pojazdy. Ich głównym zadaniem będzie pełnienie roli zrobotyzowanych mułów transportujących sprzęt żołnierzy brygad piechoty (IBCT).


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.