Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Udana demonstracja DIRCM Spreos

Przemysł zbrojeniowy, Lotnictwo wojskowe, 12 października 2021

Izraelska spółka Bird Aerosystems przeprowadziła udany pokaz systemu Spreos do samoobrony przed pociskami naprowadzanymi na podczerwień (DIRCM). Testowane rozwiązanie skutecznie zneutralizowało wszystkie pociski wystrzelone z przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych (ppzr) użytych podczas pokazu.

Spreos może być zamontowany na różnych typach statków powietrznych / Zdjęcie: Bird Aerosystems

Pokaz został zorganizowany na życzenie nieujawnionego klienta. W jego trakcie użyto kilku typów ppzr, w tym tych najbardziej zaawansowanych. W tym celu zorganizowano również odpowiednio wyposażony poligon testowy ze stanowiskiem dowodzenia i kierowania, stanowiskiem strzeleckim i symulowany samolot wyposażony w system samoobrony AMPS-MD, w skład którego wchodził również Spreos.

W czasie prób detektory AMPS skutecznie wykrywały zagrożenie przesyłając dane do komputera. Ten zaś aktywował urządzenie zakłócające Spreos, które kierowało się ku pociskowi, potwierdzało zagrożenie, śledziło pocisk i zakłócało jego głowicę naprowadzającą. Dzięki temu żaden z wystrzelonych pocisków nie poraził statku powietrznego.

Do wykrywania i identyfikacji zbliżających się pocisków w Spreos służy półaktywny radar dopplerowski pracujący w paśmie L i Ka. Dzięki temu sensorowi urządzenie ma niski współczynnik fałszywych alarmów (1 na 1000 aktywacji). Natomiast do zakłócania służy urządzenie bazujące na kwantowym laserze kaskadowym (QCL). Może on przeciwdziałać zagrożeniom w pełnej sferze (360º) wokół statku powietrznego i od +20º do –100º w elewacji, generując promień lasera w paśmie I oraz IV.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.