Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Rozpoczęto testy I-MPUGV

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 13 października 2021

Południowokoreańskie przedsiębiorstwo Hanwha Defense poinformowało 8 października o dostawie prototypu inteligentnego, wielozadaniowego bezzałogowego pojazdu lądowego (Intelligent, Multi-Purpose Unmanned Ground Vehicle, I-MPUGV), a także o rozpoczęciu cyklu prób. Razem ze specjalistami producenta pojazd testować będą żołnierze 5. Dywizji Piechoty Daehanminguk Yuk-gun (wojsk lądowych Republiki Korei). Przekazanie bezzałogowca opóźniło się o ponad pół roku, gdyż zgodnie z oficjalnymi informacjami rozwój zakończył się już w kwietniu br.

I-MPUGV to wersja rozwojowa starszego MPUGV / Zdjęcie: Hanwha Defense

Pojazd miał swoją premierę w lutym podczas salonu przemysłu obronnego w Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. I-MPUGV to wersja rozwojowa starszego MPUGV. Pojazd w układzie 6×6 ma masę 2 t i ładowność 500 kg. Poprzednik był konstrukcją z napędem na cztery koła, masie 1,5 t i zdolności do zabrania sprzętu ważącego 200 kg. I-MPUGV działa w trybie autonomicznym, jak i zdalnie sterowanym.

Wykorzystywanie algorytmów sztucznej inteligencji zapewnia wozowi dodatkowe możliwości: podążanie za innym obiektem w konwoju, omijanie przeszkód i poszukiwanie najlepszych dróg w terenie. I-MPUGV napędzany jest silnikiem elektrycznym, co pozwala mu rozwinąć prędkość 40 km/h na utwardzonej nawierzchni i maksymalnie 20 km/h po bezdrożach. W pełni naładowane akumulatory pozwalają przebyć co najmniej 100 km.

Pojazd uzbrojono w zdalnie sterowany moduł z 12,7-mm karabinem maszynowym i głowicą optoelektroniczną. Producent zapewnia, że możliwe będzie zintegrowanie innych typów uzbrojenia i czujników dostarczonych przez inne przedsiębiorstwa. I-MPUGV ma wspierać piechotę zmechanizowaną Daehanminguk Yuk-gun na polu walki poprzez transport zapasów i amunicji, a także służyć do ewakuacji rannych. Zależnie od konfiguracji i przewożonego wyposażenie będzie mógł wykonywać zadania rozpoznania i zwiadu, czy bliskiego wsparcia ogniowego.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.