Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Iran testował zestawy Dezful i Madżid

Wojska lądowe, 15 października 2021

Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej zaprezentował podczas dwudniowych ćwiczeń pod kryptonimem Modafe'an-i Aseman-i Welajat (Obrońcy Przestworzy pod opieką Najwyższego Prawodawcy) dwa nowe systemy obrony powietrznej krótkiego zasięgu: Madżid i Dezful. Manewry odbyły się w dniach 12–13 października na Wielkiej Pustyni Słonej na Wyżynie Irańskiej i zostały zorganizowane wspólnie przez Pasdaranów i irańskie Artesz (wojska lądowe).

Zestawy OP krótkiego zasięgu Madżid użyte podczas tegorocznych ćwiczeń Modafe'an-i Aseman-i Welajat / Zdjęcie: Tasnim News

Gen. bryg. Amir Ghader Rahimzade ogłosił, że oba systemy odznaczały się skutecznością i zwalczały cele symulujące pociski manewrujące. Pierwszy z nich jest zestawem zamontowanym na lekkim pojeździe taktycznym, ma szybko obracającą się głowicę optoelektroniczną i 4 wyrzutnie pocisków. Na filmie pokazano system wystrzeliwujący pocisk wyposażony w głowicę naprowadzaną na stosunkowo powolny cel.

Madżid nie jest zupełną nowością. Pokazano go podczas defilady wojskowej z okazji Dnia Sił Zbrojnych w kwietniu 2021. Zintegrowany jest z radarem krajowej produkcji o zasięgu 30 km i ma możliwość zwalczania celów na dystansie 8 km.

Dezfula zidentyfikowano jako system podobny do Tor-M1, zamontowanego na komercyjnej ciężarówce. Iran pozyskał 29 zestawów przeciwlotniczych Tor-M1 na mocy kontraktu z 2005. Wszystkie osadzono na podwoziu gąsienicowym używanym przez rosyjskie wojsko. Widziano je w służbie w irańskich siłach zbrojnych. Dezful może być jednym z tych systemów, który został ponownie zamontowany na łatwiejszym w utrzymaniu pojeździe.

Podczas ćwiczeń Modafe'an-i Aseman-i Welajat Irańczycy testowali również krajowe środki walki elektronicznej, systemy łączności, regionalny system dowodzenia i kierowania oraz zestawy rozpoznania wizyjnego. Manewry odbywały się pod nadzorem dowództwa irańskich wojsk obrony powietrznej.

Nacisk na ćwiczenia obrony powietrznej ma odzwierciedlać rosnące zagrożenie dla Teheranu ze strony środków napadu powietrznego na małych wysokościach. Jest to też demonstracja gotowości do obrony obiektów o znaczeniu strategicznym dla państwa, jak np. ośrodek badań nuklearnych w Natanz.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.