Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Lucy wystartowała

Astronautyka, 16 października 2021

Dziś rano, 5:34 ET (09:34 UTC) z Przylądka Canaveral na Florydzie wystartowała rakieta nośna United Launch Alliance (ULA) Atlas V z sondą Lucy. Sonda rozpoczęła w ten sposób misję, która ma potrwać 12 lat. Jej celem jest zbadanie planetoid trojańskich krążących wokół Słońca po orbitach zbliżonych do orbity Jowisza. O 6:40 ET Lucy wysłała pierwszy sygnał z własnej anteny do NASA Deep Space Network.

Skomplikowana trajektoria sondy NASA Lucy, która ma zbadać planetoidy trojańskie krążące wokół Słońca po orbitach zbliżonych do orbity Jowisza / Ilustracja: NASA

Naukowcy uważają, że planetoidy trojańskie mogą zawierać wskazówki dotyczące formowania się naszego Układu Słonecznego. Lucy to pierwsza w historii NASA sonda, która zbada w czasie jednej misji wiele różnych obiektów kosmicznych. Prace nad jej koncepcją rozpoczęto w 2014.

Nazwa Lucy pochodzi od odkrytego w Etiopii w 1974 skamieniałego szkieletu, który dostarczył ważnych informacji na temat ewolucji człowieka. Z kolei szczątki wzięły swoje imię od piosenki Beatlesów Lucy in the Sky With Diamonds, która towarzyszyła archeologom w Etiopii,

Lot Lucy będzie się odbywał po skomplikowanej trajektorii. Ma ona obejmować trzy nawroty w kierunku Ziemi w celu uzyskania przyspieszenia grawitacyjnego. Sonda najpierw okrąży Słońce, by w przyszłym roku powrócić w rejon naszej planety. Po przyspieszeniu skieruje się na  orbitę Marsa, aby znowu skierować się ku Ziemi i w 2024 uzyskać przyspieszenie grawitacyjne. Dopiero potem Lucy poleci w stronę planetoid trojańskich, gdzie przybędzie w 2027. Po czterech przelotach, Lucy wróci w rejon Ziemi po trzecie przyspieszenie grawitacyjne w 2031. Kolejne, główne spotkanie z Trojanami zaplanowano na 2033.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.