Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Sojuz MS-18 z filmowcami wylądował

Astronautyka, Ludzie, 17 października 2021

Dziś o 4:14 czasu moskiewskiego od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (MSK) oddzieliła się kapsuła Sojuz MS-18 Ju.A. Gagarin. Na jej pokładzie znajdowało się 3 kosmonautów, w tym reżyser i odtwórczyni głównej roli w filmie Wyzow (Wyzwanie). O 7:35 kapsuła wylądowała w wyznaczonym rejonie w Kazachstanie.

Troje kosmonautów-filmowców po wylądowaniu w kapsule Sojuz MS-18 na stepie w Kazachstanie. Ujęcia z dzisiejszego lądowania mają zostać wykorzystane w filmie Wyzow / Zdjęcie: Roskosmos

Jako pierwszy pokład MS-18 opuścił kosmonauta Oleg Nowickij – dowódca ekspedycji. Po nim na ziemi znalazła się Julia Pieriesild. Jako ostatni z kapsuły wysiadł reżyser Klim Szipienko. Wszystkich witał szef Roskosmosu Dmitrij Rogozin i dyrektor Pierwowo Kanała – współproducenta filmu – Konstatntin Ernst.

Pieriesild i Szipienko realizowali na pokładzie MSK pierwszy w historii film fabularny, którego akcja nie tylko toczy się, ale i jest nagrywana na orbicie wokółziemskiej. To opowieść o lekarce, która leci w Kosmos, by uratować kosmonautę. Film jest współprodukcją Roskosmosu, Pierwowo Kanała i studia Yellow, Black and White. Poza Pieriesild w nagraniach uczestniczył Oleg Nowickij i dwóch innych kosmonautów przebywających w MSK – Anton Szkaplerow i Pietr Dubrow. Z wielu godzin nagranych w ciągu 12 dni pobytu ekipy na pokładzie stacji w filmie ma zostać wykorzystanych 35-40 minut.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.