Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Ukraiński HMMWV z trałem

Wojska lądowe, 20 października 2021

Jak donosi ukraiński portal Militarnyi Siły Zbrojne Ukrainy zostały wyposażone w samochody opancerzone HMMWV M1151 z trałami przeciwminowymi SPARK (Self-Protection Adaptive Roller Kit) produkcji Pearson Engineering. Sprzęt trafił na Ukrainę w ramach wsparcia sprzętowego.

Nie jest znana liczba pojazdów wyposażonych w trały. Szacuje się, że Ukraina odebrała do tej pory 230 HMMWV / Zdjęcie: US Army

Trały naciskowe SPARK służą do wykonywania przejść w polach minowych i poprawy bezpieczeństwa konwojów. Elementy naciskowe trału inicjują zapalniki kontaktowe min i improwizowanych ładunków wybuchowych. Do generowania odpowiedniego nacisku służy układ hydrauliczny. Masa trału SPARK to 2,6 t. Jest on odporny na eksplozje ładunków wybuchowych o ekwiwalencie 12 kg TNT.

Głównym użytkownikiem trałów SPARK są amerykańskie siły zbrojne, która używają ich od marca 2007. Montowano je na pojazdach HMMWV, ciężarówkach, transporterach Stryker i wozach klasy MRAP podczas działań w Iraku i w Afganistanie. Niewykluczone, że zaprezentowany na Ukrainie sprzęt był wcześniej używany przez Amerykanów w czasie jednego z konfliktów na Bliskim Wschodzie.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.