Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pakistan odebrał HQ-9/P

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 20 października 2021

W czasie wizyty pakistańskiego Szefa Sztabu Armii gen. Qamara Javeda Bajwy w Centrum Obrony Powietrznej w Karaczi doszło do oficjalnego odbioru zestawu przeciwlotniczego HQ-9/P HIMADS (High to Medium Air Defence System).

Doniesienia o rozmowach ws. zakupu przez Pakistan chińskiego HQ-9/P zaczęły się pojawiać w 2015. Natomiast wynegocjowaną umowę podpisano najprawdopodobniej w 2018 / Zdjęcie: ISPR

W uroczystości wziął udział również gen. broni Hamood uz Zaman Khan odpowiedzialny za kierowanie Dowództwem Obrony Powietrznej. Przedstawił on Szefowi Sztabu Armii najnowszy strategiczny system. Nie zabrakło również przedstawicieli ChRL – kraju producenta HQ-9/P.

HIMADS ma się przyczynić do znacznego wzmocnienia wielowarstwowego i zintegrowanego systemu obrony przestrzeni powietrznej Pakistanu. Implementacja ma być stosunkowo prosta dzięki zastosowaniu systemów cyfrowych. HQ-9/P jest przystosowany do zwalczania szerokiej gamy celów powietrznych takich jak samoloty, pociski manewrujące, i inne środki napadu powietrznego dalekiego zasięgu na dystansie ponad 100 km. Według Pakistańczyków system wyróżnia się zdolnością do skutecznego rażenia celu pojedynczym pociskiem.

HQ-9/P trafił do pakistańskiego 4. pułku przeciwlotniczego. Udostępniony materiał sugeruje, że odebrano sprzęt dla jednej baterii. Na nagraniu dostrzec można m.in. wyrzutnie, stanowisko dowodzenia i wozy transportowo-załadowcze.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.