Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pomyślny test anteny Biomass

Astronautyka, 22 października 2021

Biomass, satelita Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) przeznaczony do badania terenów leśnych, osiągnął kluczowy etap budowy, co potwierdził udany test rozłożenia anteny, mającej odbierać dane w paśmie P, otrzymane dzięki odbiciu sygnałów radiowych od ziemskich lasów. W teście przeprowadzonym przez L3Harris Technologies na Florydzie, gdzie wyprodukowano antenę, uczestniczyli przedstawiciele Airbusa, ESA i JPL (NASA).

12-m antena satelity Biomass umożliwi precyzyjny pomiar zasobów węgla zmagazynowanego w lasach / Zdjęcie: L3Harris Technologies

Chris Lloyd, kierownik projektu Biomass w Airbus Defence and Space, powiedział: Pomyślny sprawdzian działania największej anteny mającej służyć do obserwacji Ziemi to świetna informacja dla projektu Biomass. Po udanych testach konstrukcji i mechanicznych, wykonanych na początku 2021, jesteśmy na dobrej drodze do wyniesienia satelity na orbitę wokółziemską w 2023.

Michael Fehringer, kierownik projektu Biomass w ESA, dodał: Cieszę się, że byłem świadkiem pomyślnego zadziałania ogromnej anteny. To dowód wyjątkowo udanej współpracy zespołów przemysłowych w Europie i USA, a także współpracy między ESA i NASA/JPL.

Dr Paul Bate, dyrektor naczelny Brytyjskiej Agencji Kosmicznej, podkreślił: W obliczu zbliżającej się konferencji klimatycznej COP26, Wielka Brytania przoduje w wykorzystywaniu przestrzeni kosmicznej do monitorowania zmian klimatu, a przedsiębiorstwa takie jak Airbus są centrum rozwoju satelitów, które dają naukowcom dostęp do cennych informacji o naszej planecie. Misja Biomass znacznie poprawi jakość danych o ziemskich lasach. Widziałem już, jak powstaje satelita w Stevenage i z niecierpliwością czekam na jego start w 2023.

Antena o średnicy 12 m będzie zasadniczym elementem pierwszego kosmicznego radaru z syntetyczną aperturą, działającego w paśmie częstotliwości P. Pasmo P to najdłuższa długość fali radarowej dostępna do obserwacji Ziemi. Satelita Biomass, będący fundamentem misji ESA Earth Explorer, będzie mierzyć biomasę leśną w celu oceny zasobów węglowych i strumieni wodnych na Ziemi przez 5 lat.

Satelita posłuży do wykonania wyjątkowo dokładnych map lasów tropikalnych, lasów rosnących w strefie klimatu umiarkowanego i na obszarach polarnych oraz do zobrazowania zmian w zasobach biomasy w ciągu pięcioletniego okresu misji, czego nie można osiągnąć za pomocą naziemnych technik pomiarowych. W suchych obszarach planety pomoże naukowcom zajrzeć pod podłoże skalne, umożliwiając zmapowanie struktury skalnej i poszukiwanie podziemnych zbiorników wodnych.

Pod koniec 2021 antena zostanie wysłana do głównego wykonawcy projektu dla ESA, zakładów Airbusa w Stevenage, w celu przygotowania do zamontowania na satelicie. Biomass ma zostać wyniesiony w kosmos na pokładzie rakiety Vega z Gujany Francuskiej w 2023 (Satelita Biomass nabiera kształtów , 2021-02-11).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.