Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Nowy chiński patrolowiec

Marynarka wojenna, Służby państwowe, 29 października 2021

Urząd Bezpieczeństwa Morskiego ChRL odebrał duży okręt patrolowy Haixun 09 (numer jest częścią nazwy, ponieważ ta formacja ma wiele jednostek o tej samej nazwie różniącej się tylko numerem) mający wypełniać zadania z zakresu bezpieczeństwa, ratownictwa i przestrzegania prawa. Ponadto może być wykorzystywany do walki z zanieczyszczeniem morza i jako jednostka flagowa, z pokładu której można koordynować większe akcje ratunkowe lub policyjne.

Haixun 09 jest największym statkiem Urzędu Bezpieczeństwa Morskiego ChRL / Zdjęcie: MO ChRL

Statek ma 10 700 t wyporności, a więc wielkością odpowiada okrętom klasy niszczyciela, a nawet krążownika. Dzięki temu może przez długi czas patrolować rozległe obszary morskie, w tym otwarty ocean. Jednak nie da się ukryć, że podstawowym obszarem działania będzie Morze Południowochińskie, gdzie ścierają się interesy kilku państw, a ChRL chciałaby powiększyć własną strefę wpływów kosztem sąsiadów. Pekin wysuwa roszczenia względem 80% powierzchni tego morza.

Na tym akwenie często dochodzi do starć z wykorzystaniem statków służb państwowych, formacji paramilitarnych lub zmobilizowanych flotylli kutrów rybackich. Często dochodzi przy tym do przypadkowych zderzeń lub celowego taranowania przeciwnika. Pozwala to wszystkim stronom walczyć o poszerzenie lub zachowanie kontroli nad wybranym obszarem morza bez angażowania okrętów wojennych, których starcie mogłoby doprowadzić do wybuchu poważniejszego konfliktu. Duży Haixun 09 będzie stanowił potężny oręż w tych potyczkach z kutrami rybackimi czy mniejszymi od niego jednostkami patrolowymi.

Statek został zbudowany przez stocznię Guangzhou Wenchong należącą do państwowego koncernu stoczniowego China State Shipbuilding Corporation. Jego budowa rozpoczęła się w maju 2019, a wodowanie odbyło się we wrześniu 2020. W konstrukcji zastosowano najnowsze technologie, w tym inteligentny system zarządzania maszynownią wyposażony w zdolność do autodiagnostyki. Ponadto statek pływa na paliwie o zmniejszonej zawartości siarki i jest wyposażony w system usuwania tlenków azotu ze spalin.

Haixun 09 ma 165 m długości i rozwija 25 w. Jego zasięg wynosi ponad 10 000 Mm, a autonomiczność 90 dni. Na rufie znajduje się lądowisko dla śmigłowca i hangar. Nie ma za to zainstalowanego stałego uzbrojenia. Okręt oferuje załodze bardzo komfortowe warunki przypominające raczej statek wycieczkowy, a nie jednostkę formacji państwowej. Znajduje się na nim między innymi siłownia, sala zabiegowa czy aula mogąca pełnić rolę kina, a także sale konferencyjne.

Urząd Bezpieczeństwa Morskiego ChRL odpowiada za wszystkie kwestie związane z bezpieczeństwem na morzu, w tym nadzorowanie ruchu morskiego, kontrolę statków i instalacji morskich, nadzorowanie urządzeń nawigacyjnych, zarządzanie administracyjne operacjami w portach i kontrolę przestrzegania prawa. Urząd zatrudnia 25 000 ludzi i dysponuje 1300 kutrami i statkami różnej wielkości. Do tej pory największymi jednostkami urzędu były trzy statki patrolowe Haixun 01, Haixun 21 i Haixun 31 o wyporności ponad 3000 t.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2025 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.