Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Progress MS-18 połączył się z MSK

Astronautyka, 30 października 2021

Rosyjski satelita transportowy Progress MS-18 połączył się z Międzynarodową Stacją Kosmiczną (MSK, ros. MKS). Przewiózł na jej pokład 1,5 t ładunków. To m.in. narzędzia do wykorzystania podczas pobytu poza Stacją, odzież, racje żywnościowe i świeża żywność, 560 kg paliwa, 420 l wody pitnej i 43 kg sprężonego powietrza. MS-18 przywiózł też sprzęt do eksperymentów Matrioszka-R, Biomag-M, Aseptik, Struktura i Fotobioreaktor.

Satelita transportowy Progress MS-18 na krótko przed połączeniem z Międzynarodową Stacją Kosmiczną / Zdjęcie: Roskosmos

Oprócz standardowych racji żywnościowych, kosmonauci otrzymają 9 pojemników żywności zamawianej przez nich indywidualnie. To konserwy rybne z bieługą, śledziem, łososiem, sandaczem, szczupakiem i karpiem, jogurty oraz sałatki – witaminowe, warzywne z ogórkami, słodką papryką, brokułami, pomidorami, fasolą w sosie pomidorowym. Uzupełnia je kilogram jabłek, grejpfrutów i pomarańczy, pikantna adżyka i dwa ketchupy – leczo i szaszłyk. MS-18 przywiózł też kosmonautom – w ramach wsparcia psychologicznego – rysunki dzieci i niespodzianki od rodzin.

Ponadto na pokład MSK wysłano 300 kg sprzętu potrzebnego do wyposażenia nowego modułu Nauka, który dotarł do Stacji w lipcu. To m.in. drugi rosyjski system pozyskiwania tlenu Elektron-WM i warsztat pokładowy. Obecnie na stacji działają dwa systemy pozyskiwania tlenu – rosyjski Elektron-WM w module Zwiezda i amerykański OGS w module Tranquility.

Progress MS-18 wystartował na orbitę 28 października 2021 na szczycie rakiety nośnej Sojuz-2.1a. Start odbył się o 2:00 czasu polskiego z kosmodromu Bajkonur. Od 1978 przeprowadzono 170 startów satelitów Progress różnych odmian. 3 misje z dostawami na MSK były nieudane – w 2011, 2015 i 2016.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.