Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Kutry FPB 98 MKI dla Ukrainy

Przemysł stoczniowy, Służby państwowe, Transakcje, 31 października 2021

We francuskiej stoczni OCEA trwa produkcja kutrów patrolowych FPB 98 MKI dla Straży Granicznej Ukrainy. Kijów zamówił ich 20. Pierwsza łódź ma zostać zwodowana w listopadzie, po czym nastąpią testy i transfer na Ukrainę. Powinno to nastąpić wiosną 2021. Kuter ma trafić do Odessy.

We francuskiej stoczni OCEA trwa produkcja kutrów patrolowych FPB 98 MKI dla Straży Granicznej Ukrainy / Zdjęcie: MSW Ukrainy

Nowe kutry mają operować na Morzu Czarnym i Azowskim. Ukraina zamierza wykorzystać te łodzie do pilnowania granicy państwowej, a także do prowadzenia akcji poszukiwawczo-ratowniczych oraz przeciwdziałania grupom sabotażowym i rozpoznawczym. Obecnie trwa szkolenie załóg pierwszych zamówionych kutrów.

MSW Ukrainy poinformowało, że francuską stocznię odwiedził minister Denis Monastyrski. Zapoznał się tam ze stanem prac. Przypomnijmy, że Ukraina podpisała kontrakt z OCEA w 2019. W ramach umowy Francuzi mają zbudować 15 kutrów FPB 98 MKI, a 5 kolejnych ma powstać w stoczni Nibulon w Nikołajewie.

Realizacja kontraktu ma potrwać 3 lata. Jego wartość to 136,5 mln EUR. Z tego 85% to kredyt udzielony Kijowowi przez Paryż. Ukraina z własnych środków spłaciła tylko zaliczkę, reszta została pożyczona.

FPB 98 MKI jest lekką aluminiową łodzią patrolową o długości 32 metrów. Może operować na płytkich wodach przybrzeżnych / Zdjęcie: OCEA

FPB 98 MKI jest lekką aluminiową łodzią patrolową o długości 32 metrów. Może osiągać prędkość do 30 węzłów, a jej zasięg wynosi 1200 Mm. Uzbrojenie łodzi to 30-mm stanowisko artyleryjskie DS30B. Załoga jest 14- osobowa. Łódź ma małe zanurzenie, co umożliwia pływania po płytkiej wodzie.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.