Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Putin w Soczi o obronności FR

Strategia i polityka, Służby państwowe, Nowe technologie, 05 listopada 2021

W dniach 1-3 listopada 2021 w Soczi prezydent FR Władimir Putin odbył spotkania z kierownictwem resortu obrony i przemysłu zbrojeniowego, w czasie których omówiono stan rosyjskiej obronności, a szczególnie rozwój technologiczny i wyposażenie Sił Zbrojnych. W kolejnych dniach rozmawiano o różnych obszarach sektora obronnego. Putin podsumowywał sytuację w każdym z nich. Służby prasowe i rosyjskie media przytaczają fragmenty tych wypowiedzi. Wybraliśmy najciekawsze z nich (bez zaznaczania drobnych skrótów).

Prezydent Władimir Putin na spotkaniu z kierownictwem Ministerstwa Obrony FR i przedsiębiorstw kompleksu wojskowo-przemysłowego, poświęconym rozwojowi technologicznemu i wyposażeniu Sił Zbrojnych. Soczi, 03.11.2021 / Zdjęcie: Służba Prasowa Prezydenta FR

Pierwszego dnia omawiano głównie rozwój wojsk lotniczo-kosmicznych i marynarki wojennej. To od ich gotowości bojowej i wyposażenia technicznego zależy bezpośrednio ochrona Rosji przed atakami lotniczymi i utrzymanie parytetu strategicznego. – Niektórzy nasi zagraniczni koledzy nie rezygnują z prób przełamania tego parytetu, w tym przez rozmieszczenie elementów globalnej obrony przeciwrakietowej w bezpośrednim sąsiedztwie naszych granic – ocenił Putin. W ostatnich latach wyraźnie wzrosły rosyjskie zdolności w zakresie obrony powietrznej i kosmicznej. System ostrzegania przed atakiem rakietowym działa skutecznie. Obydwa jego elementy – orbitalna konstelacja satelitów i naziemne radary gwarantują wykrywanie wystrzeliwanych rakiet balistycznych, określanie ich parametrów na czas oraz powiadamianie ośrodków dowodzenia. W ciągu ostatnich 4 lat wojskom dostarczono 25 przeciwlotniczych systemów rakietowych S-400 i ponad 70 nowoczesnych myśliwców, zmodernizowano ponad 20 kompleksów S-300 i 90 samolotów. W efekcie znacznie wzrosła skuteczność pokrycia najważniejszych obiektów infrastruktury wojskowej i przemysłowej.

Rośnie intensywność lotów samolotów NATO w pobliżu Rosji, na wodach Bałtyku i Morza Czarnego pojawiły się okręty Sojuszu z bronią rakietową. Znane są plany Stanów Zjednoczonych rozmieszczenia pocisków średniego zasięgu w Europie, co również stanowi dla nas wielkie zagrożenie. Dlatego też, zgodnie z wcześniej przyjętymi decyzjami, w nadchodzących latach kupimy ponad 200 samolotów oraz 26 zestawów obrony powietrznej S-350 i S-400, a także – dodatkowo – pierwsze S-500. Do 2025–2027 udział nowoczesnego uzbrojenia w obronie przeciwlotniczej i przeciwrakietowej ma wynieść co najmniej 80%.

Jednocześnie szczególną uwagę należy zwrócić na rozwój zintegrowanego systemu dowodzenia obroną powietrzną i kosmiczną, oraz integrację w jedną przestrzeń informacyjną podsystemów rozpoznania i zapobiegania atakom lotniczym, a także rozmieszczenie zaawansowanych środków kosmicznych. Zaktualizowany system obrony powietrznej i kosmicznej powinien wykrywać wszystkie typy celów naddźwiękowych i balistycznych z dużych odległości, a następnie być w stanie zniszczyć je na całym torze lotu. [...]

W ciągu ostatnich 4 lat marynarka wojenna otrzymała 49 nowych okrętów, 9 rakietowych systemów przybrzeżnych i 9 samolotów. Do 2027 poziom wyposażenia floty w nowoczesną broń powinien przekroczyć 70%. Dobiega końca tworzenie morskich grup uderzeniowych działających w strefie przybrzeżnej. Podjęte decyzje pozwoliły przejść do budowy okrętów operujących w odległych strefach morskich i oceanicznych. Obecnie buduje się i modernizuje ponad 30 z nich, w tym nową klasę – uniwersalne okręty desantowe. Okręty WMF stale uczestniczą w dalekich rejsach i zapewniają demonstrację bandery w strefach oceanicznych i morskich istotnych dla Rosji, podczas gdy na początku XXI wieku takie misje były epizodyczne.

Biorąc pod uwagę wzrost składu sił morskich obcych państw poprzez dostawy nowoczesnych atomowych okrętów podwodnych, lotniskowców i okrętów szturmowych, a także jednostek bezzałogowych, musimy w szybszym tempie rozwijać lotnictwo morskie, przede wszystkim wyposażając je w nowe samoloty i broń lotniczą. Potrzebna jest wielkoskalowa modernizacja istniejących systemów. [...]

2 listopada głównym tematem było wyposażenie Sił Zbrojnych FR w bezzałogowe systemy latające. Według Putina sprawdziły się one w konfliktach zbrojnych ostatnich lat. – Jak skuteczna i jak niebezpieczna może być dla nas taka broń widzieliśmy w Syrii, gdzie musieliśmy odpierać ataki terrorystyczne z użyciem bsl. Nauczyliśmy się tego i robimy to całkiem skutecznie – ocenił rosyjski prezydent.

Obecnie mamy w uzbrojeniu ponad 2 tysiące bsl. Trzeba nad nimi dalej pracować, mając na uwadze m.in. wykorzystanie sztucznej inteligencji, najnowocześniejsze zdobycze techniki, nauki i oczywiście doświadczenie, jakie posiadamy z korzystania z tych systemów – podsumował Putin.

Tematem ostatrniego spotkania było wyposażenie Sił Zbrojnych FR w systemy oparte na nowych zasadach fizycznych. – Stworzenie w naszym kraju broni laserowej, hiperdźwiękowej, kinetycznej i innych, które nie mają odpowiedników na świecie, stało się prawdziwym przełomem w dziedzinie technologii wojskowych, pomogło wzmocnić potencjał strategiczny. Opracowanie i seryjna produkcja tak skutecznej, nowoczesnej, innowacyjnej broni jest jednym z kluczowych kierunków rozwoju. Przeprowadzone testy w przekonujący sposób potwierdziły unikatowe właściwości systemów laserowych Pierieswiet, kompleksów hipersonicznych Awangard i Kinżał. Dobiegają końca testy morskiego hipersonicznego pocisku manewrującego Cirkon, zarówno z okrętów nawodnych, jak i podwodnych. Już w przyszłym roku pociski te zaczną być dostarczane marynarce wojennej.

Teraz szczególnie ważne jest opracowanie i wdrożenie technologii niezbędnych do tworzenia nowych systemów broni hipersonicznej, laserów dużej mocy, systemów robotycznych, które będą w stanie skutecznie przeciwdziałać potencjalnym zagrożeniom militarnym. Nadrzędne znaczenie w tworzeniu tych i innych obiecujących typów i modeli broni ma wykorzystanie sztucznej inteligencji. Takie technologie powinny być aktywniej wykorzystywane w systemach dowodzenia, w obiektach łączności i transmisji danych, a także w systemach rakietowych o wysokiej precyzji. Równie ważne jest wprowadzenie sztucznej inteligencji w tworzeniu robotów o zwiększonym stopniu autonomii, w zapewnieniu sterowania bezzałogowcami, a także pojazdami głębinowymi.

Wszystkie te priorytety i zadania powinny znaleźć odzwierciedlenie w nowym Państwowym Programie Uzbrojenia do 2033. Obecnie trwa opracowywanie dokumentów dla ujednoliconego systemu danych wyjściowych do jego tworzenia w Ministerstwie Obrony.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.