Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Dodatkowe Bushmastery dla Holendrów

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 21 listopada 2007

Ministerstwo obrony Holandii kupi 10 opancerzonych samochodów patrolowych Bushmaster dla kontyngentu w Afganistanie. Nowe pojazdy zastąpią egzemplarze zniszczone i wyeksploatowane, a także stworzą skromną rezerwę.

Uszkodzony Bushmaster. Jest to prawdopodobnie egzemplarz, który wjechał na minę 19 października i jest obecnie składowany w Kamp Holland, oczekując na naprawę. Żaden z jadących nim żołnierzy nie odniósł obrażeń. Pierwsze samochód stracono 20 września, kiedy dostał się on w krzyżowy ogień broni strzeleckiej, moździerzy i granatników przeciwpancernych. Mimo uszkodzenia pojazdu, cała załoga wyszła bez szwanku i została ewakuowana innym Bushmasterem / Zdjęcie: MO Holandii

23 czerwca 2006 holenderska agencja zakupów wojskowych rozpoczęła procedurę szybkiego pozyskania samochodów patrolowych o zwiększonej odporności na wybuchy min dla ówczesnego 1,6-tysięcznego kontyngentu w afgańskiej prowincji Uruzgan. Wybrano propozycję Thales Australia, który zaoferował natychmiastowe sprzedanie 25 Bushmasterów z zapasów wojsk lądowych Australii. 23 z nich zostało partiami (od końca sierpnia) wysłanych do Afganistanu dla zastąpienia Mercedesów Terreinwagen i uzupełnienia wiekowych transporterów Sisu XA-188. 12 z nich zostało wyposażonych w zdalnie sterowane moduły uzbrojenia SWARM Thalesa (obecnie trwają dostawy systemów CROWS). 2 nieuzbrojone egzemplarze wysłano do Holandii jako pojazdy szkoleniowe. Wartość kontraktu wyniosła 24,9 mln Euro.

Po nieco ponad roku od tych wydarzeń holenderskie ministerstwo obrony zdecydowało się na zakup dodatkowych 10 Bushmasterów. Głównym powodem jest wykruszanie sprzętu. Dwa pojazdy zostały ciężko uszkodzone w toku działań bojowych. Dwa kolejne zostały spisane ze stanu w efekcie wyjątkowo intensywnej eksploatacji. Identyczny los spotkał jeden transporter Sisu XA-188. Dla ich zastąpienia posłuży 5 Bushmasterów. Cztery zostaną w rezerwie, a ostatni zostanie dołączony do szkoleniowej pary w Holandii. Okazuje się bowiem, że częste wykorzystywanie pojazdów rodzi konieczność przygotowania większej niż przewidywano liczby kierowców. Intensywność działań Bushmasterów nie zmniejsza się mimo planów ograniczenia kontyngentu do 1200 żołnierzy.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.