Chersońskie Zakłady Państwowe Pallada wchodzące w skład Ukroboronpromu otrzymały zamówienie na budowę doku pływającego nowej generacji. Odbiorcą będzie chorwacka spółka Iskra Shipyard zajmująca się budową, obsługami, naprawami i modernizacją jednostek pływających. Budowa doku ma potrwać 12-13 miesięcy.
Instalacja będzie mogła obsłużyć każdą cywilną jednostkę pływającą o wyporności do 5000 t i długości do 120 m. Oznacza to także możliwość obsługi lekkich fregat, korwet i konwencjonalnych okrętów podwodnych.
Dok powstanie z materiałów przyjaznych dla środowiska. Podstawowym materiałem użytym do budowy będzie żelbet dostosowany do środowiska morskiego. W jego skład wejdzie cement portlandzki odporny na siarczany i specjalne dodatki zapewniające możliwość pracy w każdych warunkach klimatycznych. Ściany doku będą wykonane ze stali.
Użycie takich materiałów obniży koszty eksploatacji doku pływającego 2-2,5-krotnie w porównaniu do doków wykonanych z samej stali. Dok zbudowany z materiałów kompozytowych nie wymaga obsługi w suchym doku. Jego eksploatacja ma być możliwa przez ponad 50 lat.
Wyposażenie doku będzie stanowić skomputeryzowany system sterowania balastem i do monitorowania w czasie rzeczywistym stanu doku oraz dokowanej jednostki. Będzie to piąty zbudowany na Ukrainie dok przeznaczony na chorwacki rynek.