Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

ASPAARO dla NATO

Przemysł zbrojeniowy, Walka elektroniczna, 10 listopada 2021

Northrop Grumman Corporation i Airbus Defence and Space z 7 innymi podmiotami przemysłowymi powołały ASPAARO (New Advanced All-domain Resilient Operations – ang. Nowe Atlantyckie Partnerstwo Strategiczne na rzecz Zaawansowanych Operacji we Wszystkich Domenach). ASPAARO chce wziąć udział w przetargu na wykonanie Studiów Ograniczenia Ryzyka i Wykonalności (RRFS) dla Agencji Wsparcia i Zaopatrzenia NATO na rzecz programu Alliance Future Surveillance and Control (AFSC). Dokumenty te są kluczowym etapem w programie AFSC, którego celem jest wsparcie NATO i państw Sojuszu w przygotowaniu przyszłego wspólnego systemu rozpoznania taktycznego i kierowania, który po 2035 ma zastąpić obecną flotę samolotów E-3 AWACS.

Decyzja o przyznaniu kontraktu na wykonanie studium ograniczenia ryzyka i studium wykonalności dla NATO AFSC spodziewana jest w 2022 / Ilustracja: Airbus

Po dostarczeniu w 2020 koncepcji technicznej wysokiego poziomu przez 3 członków zespołu (Airbus, Lockheed Martin i MDA), Airbus nadal wspiera NATO w fazie koncepcyjnej programu AFSC, współpracując z Northrop Grummanem i silnym zespołem transatlantyckim, obejmującym przedsiębiorstwa: Lockheed Martin (USA), BAE Systems (Wielka Brytania), Kongsberg (Norwegia), MDA (Kanada), GMV (Hiszpania), Exence (Polska) i IBM (USA).

ASPAARO oferuje wyjątkowy zestaw umiejętności i zdolności, które pozwolą sprostać dzisiejszym i przyszłym zagrożeniom oraz spełnią wymagania sojuszu we wszystkich dziedzinach. Zespół branżowy wykorzysta wielodomenowe koncepcje, zaawansowane technologie i zintegrowane projekty, aby utorować drogę do w pełni interoperacyjnej architektury systemu, łączącej państwa NATO, a jednocześnie by dalej wprowadzać innowacje dzięki wspólnym dostępowi, inwestycjom i doświadczeniu.

Nowoczesne systemy rozpoznania i kierowania są podstawą trwałego sukcesu operacyjnego NATO. Czujemy się uprzywilejowani, mogąc wspierać strategiczny dla NATO program, wykorzystując posiadane doświadczenie i zdolności w operacjach wielodomenowych, obserwacji i rozpoznaniu. Dzięki transatlantyckiemu składowi zespołu zobowiązujemy się do zapewnienia NATO najpotężniejszych rozwiązań, zapewniających przewagę w przyszłych operacjach wielodomenowych – powiedział Michael Schoellhorn, dyrektor generalny Airbus Defence and Space.

Tom Jones, prezes pionu Northrop Grumman Aeronautics Systems podkreślił, że ASPAARO koncentruje się na wymaganiach zadaniowych NATO. ASPAARO łączy najlepsze zdolności przemysłowe w całej wspólnocie NATO w celu zaspokojenia coraz bardziej istotnych potrzeb w zakresie rozpoznania oraz dowodzenia i kontroli. W szybko ewoluującym środowisku zagrożeń NATO potrzebuje strategicznej przewagi, jaką zapewnia zaawansowane rozpoznanie i kontrola. ASPAARO jest gotowe dostarczyć te zdolności do programu NATO AFSC.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.