Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Kolejna partia AIM-9X dla Szwajcarii

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 24 października 2009

Armasuisse, szwajcarska agencja zamówień wojskowych zaakceptowała najnowszą patię przysłanych z USA pocisków powietrze-powietrze Sidewinder AIM-9X, w które zostaną uzbrojone samoloty F-18C/D.

Szwajcarskie F-18C/D, choć nie najmłodsze, będą wykorzystywać najbardziej nowoczesną wersję Sidewinderów. Pociski modelu X wykorzystywane są obecnie także w USA, Korei Południowej i Polsce / Zdjęcie: Marton

Szwajcaria posiada 33 myśliwce F-18C/D (pierwotnie samoloty nie miały możliwości skutecznego atakowania celów lądowych), z których pierwsze dotarły do odbiorcy w styczniu 1996.

Ich główne uzbrojenie stanowią pociski powietrze-powietrze AMRAAM AIM-120 oraz Sidewinder AIM-9P. 6 lat temu, w ramach Programu Uzbrojenia 2003, zdecydowano o ich wymianie na najnowszy model X. Wartość transakcji wyniosła 115 mln USD (nie ujawniono jednak liczby zakupionych pocisków).

Dostawy realizowano raz w roku, od 2007. Ostatni transport przybył do Szwajcarii niedawno, do bazy lotniczej w Payerne, na pokładzie amerykańskiego C-17 Globemaster III.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.