Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Indonezja zamawia A400M

Lotnictwo wojskowe, Przemysł lotniczy, Transakcje, 18 listopada 2021

Ministerstwo Obrony Indonezji zamówiło 2 samoloty Airbus A400M w wersji wielozadaniowego tankowca-transportowca. Ich uzytkownikiem będą Tentara Nasional Indonesia-Angkatan Udara (TNI-AU, wojska lotnicze). Umowa, która wejdzie w życie w 2022, zwiększy liczbę użytkowników A400M do 10 krajów (A400M jako tankowiec Gripenów, 2021-10-01). Kontrakt obejmuje również obsługi techniczne i usługi szkoleniowe. Strony podpisały również list intencyjny (Letter of Intent) w sprawie przyszłego nabycia 4 dodatkowych A400M.

A400M w barwach TNI-AU / Ilustracja: Airbus

Nowe zamówienie zwiększy obecność A400M w regionie Azji i Pacyfiku. Nasz samolot oferuje Siłom Powietrznym Indonezji wyjątkowe możliwości: pozwoli dostarczać duże i ciężkie ładunki do odległych obszarów, wzmocni projekcję sił lotniczych dzięki niezawodnym możliwościom tankowania w powietrzu – powiedział Michael Schoellhorn, prezes Airbus Defence and Space.

A400M to prawdziwie wielozadaniowy samolot, który znacznie poprawi taktyczne zdolności indonezyjskich wojsk lotniczych. Odegra kluczową rolę w innych zadaniach, w tym szkoleniu spadochronowym i transporcie ciężkich ładunków. Analizujemy ponadto możliwość zakupu kolejnych A400M w najbliższym czasie, w związku z nowymi funkcjonalnościami tych samolotów, takimi jak przeciwpożarowe, które badamy wspólnie z Airbusem. A400M stanie się atutem narodowym i podstawą zdolności do niesienia pomocy humanitarnej i reagowania na katastrofy. W ten sposób wykroczymy poza jego militarne zdolności taktyczne – dodał Prabowo Subianto, minister obrony Republiki Indonezji (NSOC 2.5 dla A400M zaakceptowany, 2021-09-22).

Dzięki zdolności do operowania z nierównych i krótkich dróg startowych, A400M znaczenie polepszy możliwości transportowe TNI-AU, pozwalając szybko reagować na wszelkie kryzysy, takie trzęsienie ziemi i późniejsze tsunami, które nawiedziły kraj w 2018. A400M był wtedy pierwszym dużym samolotem, który dostarczył ciężkie ładunki (cysterny z paliwem i koparki, żywność, odzież i środki medyczne), korzystając z uszkodzonego i krótkiego pasa startowego w Palu (Centralne Sulawesi, Indonezja).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.