Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Rozbił się grecki F-16

Wypadki, Lotnictwo wojskowe, 19 listopada 2021

Wczoraj, 18 listopada 2021 po południu w bazie lotniczej Andravída na zachodnim Peloponezie podchodził do lądowania myśliwiec greckich wojsk lotniczych F-16C. Samolot uczestniczył w szkoleniu Weapons and Tactics School (SOT). Jego pilot wykonywał ostatni lot w ramach tego szkolenia.

F-16 greckich wojsk lotniczych / Zdjęcie: Twitter

Samolot podchodził do lądowania trzykrotnie w trudnych warunkach atmosferycznych. Padał deszcz i wiał silny wiatr. Po zetknięciu się z pasem, w jego połowie, myśliwiec zboczył z normalnego kierunku. Jego pilot – zgodnie z procedurą – zdecydował się na katapultowanie.

Samolot rozbił się o 15:49 czasu lokalnego. Według oficjalnego komunikatu, pilot nie odniósł istotnych obrażeń. Trafił jednak na rutynowe badania do szpitala uniwersyteckiego w Patras, a później został przewieziony do 251. szpitala lotniczego w Atenach.

Wrak samolotu spłonął. Choć nic nie wskazuje na to, że przyczyną wypadku była awaria, dowództwo EPA (Eliniki Polemiki Aeroporia – greckie wojska lotnicze) zdecydowało o dokonaniu specjalnych przeglądów wszystkich F-16 (ponad 150) pozostających w jego dyspozycji. Lotnisko Andravida zostało czasowo zamknięte, a pozostające w powietrzu samoloty, które miały na nim lądować, zostały skierowane na sąsiednie lotnisko Araxos.

Rozbity samolot to jednosilnikowy myśliwiec Lockheed Martin F-16C Block 52. Należał do 343. eskadry 115. Skrzydła bojowego z bazą w Souda. Był jednym z pary uczestniczącej w ćwiczeniu. Drugi lądował kilka minut wcześniej, bez istotnych problemów.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.