Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Morskie bezzałogowce IAI i ZEA

Transakcje, Bezzałogowce, Przemysł zbrojeniowy, 21 listopada 2021

Israel Aerospace Industries (IAI) zawarło porozumienie (MoU) z grupą przemysłową EDGE ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA) o wspólnej konstrukcji szybkiego morskiego bezzałogowca poruszającego się na powierzchni morza. Ma to być początek budowy w ZEA całej serii bezzałogowców morskich o długości 17 m do różnych misji – związanych z obronnością, jak i cywilnych.

IAI ma w swojej ofercie szybki wielozadaniowy bezzałogowiec Katana o długości 11,9 m i prędkości 60 węzłów Jego systemy będą z pewnością podstawą nowego projektu z ZEA / Zdjęcie: IAI

W skład EDGE Group, która jest kontraktorem różnych projektów obronnych, także poza ZEA (24 miejsce w rankingu światowych dostawców sprzętu wojskowego), wchodzi ponad 25 przedsiębiorstw. Zajmują się one konstruowaniem platform bojowych, systemów elektronicznych, amunicji precyzyjnej, czy bezzałogowców. Jednym z przedsiębiorstw skupionych w EDGE jest ADSB – Abu Dhabi Ship Building Company – lokalny lider budowy okrętów i ich serwisowania. We współpracy z IAI to właśnie ADSB będzie odpowiedzialna za budowę platform dla przyszłych morskich bezzałogowców oraz integrację z nimi systemów kontroli i zarządzania ich operacjami. Izraelczycy opracować mają autonomiczne układy sterowania i przygotować ich różne warianty dla różnych rodzajów zadań. Bezzałogowce będą mogły operować pod ścisłym nadzorem ludzi z zainstalowanych na brzegu lub na okrętach ośrodków kierowania, lub też z częściową samodzielnością, albo zupełnie autonomicznie.

Lista zadań obronnych stawianych jednostkom, które rozwijać mają wspólnie Emiraty i Izraelczycy obejmuje zwiad, rozpoznanie, ochronę granic, bezpieczeństwo morskie, wykrywanie okrętów podwodnych i ich zwalczanie, lokalizację min oraz stworzenie sieci pływających lądowisk dla startujących pionowo latających bezzałogowców. W służbie cywilnej oczekuje się zdolności do badań oceanograficznych, misji patrolowych przy detekcji zanieczyszczeń spowodowanych wydobyciem ropy i gazu, wykonywania zadań poszukiwawczo-ratowniczych, a nawet gaśniczych.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.