Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Niger zamówił tureckie Hurkus-C

Transakcje, Przemysł lotniczy, Przemysł zbrojeniowy, Lotnictwo wojskowe, 21 listopada 2021

Władze Turcji poinformowały, że prezydent Recep Tayyip Erdoğan w rozmowie telefonicznej ze swoim odpowiednikiem w Nigrze Mohamedem Bazoumem powiedział, iż kupowane przez to państwo bsl Bayraktar TB2, samoloty Hurkus i pojazdy opancerzone wzmocnią jego bezpieczeństwo. To pierwsza wzmianka o tym, że to właśnie Niger jest nabywcą Hurkusów (Zamówienie na Hurkusy-C, 2017-05-20). Wcześniej, 11 listopada 2021 o transakcji mówił w wywiadzie telewizyjnym szef Turkish Aerospace Industries (TAI) Temel Kotil.

Dwumiejscowy samolot szturmowy z napędem turbośmigłowym TAI Hurkus-C / Ilustracja: TAI

Kotil powiedział o zawartym właśnie kontrakcie eksportowym, ale nie ujawnił, kto jest nabywcą. Stwierdził jedynie, że pierwszy Hurkus ma zostać dostarczony w ciągu 6 miesięcy. Jeszcze wcześniej, w kwietniu 2021, Kotil mówił, że TAI jest bliskie sprzedaży 12 samolotów Hurkus-C.

Dwumiejscowy samolot szturmowy z napędem turbośmigłowym TAI Hurkus-C (Hürkuş to po turecku swobodny ptak) jest wersją rozwojową szkolno-treningowego Hurkus-A (Prototyp TAI Hurkus-C, 2017-02-20). Jego napęd stanowi silnik Pratt & Whitney Canada PT6A-68T o mocy 1600 KM ze śmigłem Hartzell HC-B5MA-3. Na 6 zewnętrznych podwieszeniach może przenosić uzbrojenie ważące do 1,5 t.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.