Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Portugalskie VTLC w komplecie

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 24 listopada 2021

Forças Armadas (siły zbrojne Portugalii) odebrały ostatnią partię pojazdów opancerzonych 4x4 zamówionych w ramach programu Viaturas Taticas Ligeiras Blindades (VTLC). Zakup został zrealizowany poprzez NSPA (NATO Support and Procurement Agency), zaś dostarczone pojazdy to produkowane w Hiszpanii VAMTAC ST5.

Dostawy pierwszych VTLC rozpoczęły się w październiku 2020. Stosunkowo szybko pojazd został skierowany do działań operacyjnych w ramach portugalskiego kontyngentu wojskowego ONZ w Republice Środkowoafrykańskiej / Zdjęcie: NSPA

Portugalia w 2018 zamówiła 139 pojazdów opancerzonych VTLC w kilku wariantach. Wśród nich dostarczono 107 pojazdów w odmianie transportera, 7 wozów dowodzenia, 13 wozów ewakuacji medycznej i 12 wozów operacji specjalnych. Wraz z pojazdami dostarczono uzbrojenie, dokumentację, narzędzia i zorganizowano szkolenie personelu. Głównym realizatorem umowy jest producent VAMTAC – hiszpańska spółka Urovesa.

VAMTAC jest produkowany od 1998. Do dzisiaj wyprodukowano ponad 4500 pojazdów tego typu dla ponad 20 państw. W ofercie znajdują się liczne odmiany i wersje specjalistyczne bazujące na wspólnym podwoziu. Łącznie powstało ich około 50. VAMTAC jest pojazdem opancerzonym i zapewnia załodze ochronę balistyczną i przeciwminową zgodną ze standardami STANAG 4569.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.