Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Nowe okręty irańskie

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Przemysł stoczniowy, 25 listopada 2021

Irańska Marynarka Wojenna Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej ma otrzymać jeszcze w tym roku trzy nowe okręty. Wszystkie będą zbudowane w układzie dwukadłubowców i wyposażone w pokłady dla śmigłowców. Dwie nowe klasy jednostek noszą imiona męczenników – generała Mohammada Nazeriego i generała porucznika Qassema Soleimaniego.

Irański katamaran bojowy IRIS Shahid Nazeri w rejsie w pobliżu bazy Bandar Abbas / Zdjęcie: Google Earth

Okręty mają, odpowiednio, 55 i 65 metrów długości. Mniejszy z nich będzie uzbrojony w pociski klasy morze-powietrze o zasięgu 300 km. Ma osiągać prędkość 28 węzłów. Pierwszy z serii – IRIS Shahid Nazeri to jednostka dwukadłubowa o dużym wydłużeniu zbudowana z aluminium. Jej zasięg wynosi 5400 Mm (10 tys. km). Może przewozić około 100 żołnierzy. Jeden taki okręt jest już od kilku lat w służbie operacyjnej. Bazuje w Bandar Abbas.

Wizja nowego irańskiego katamarana bojowego IRIS Shahid Soleimani / Ilustracja: TASNIM

Katamaran klasy Shahid Soleimani jest większy. Należy do klasy jednostek o małej powierzchni wodnicy. Osiąga prędkość 35 w. Analitycy oceniają, że jest wzorowany na chińskich okrętach Type 22. Irańskie okręty (co najmniej 3) są budowane w stoczni Shahid Mahallati w Buszer i małej stoczni niedaleko Bandar Abbas.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.