Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Robot rozpoznawczy – kamień

Nowe technologie, Bezzałogowce, 28 listopada 2021

Naukowcy i studenci Wojskowej akademii lotniczej im. prof. N.Je. Żukowskiego i Ju.A. Gagarina w Woroneżu opracowali mały robot rozpoznawczy, który ma osłonę przypominającą kamień. Prace nad nim trwały 3 lata. Robot jest kompaktowy i dzięki sposobowi maskowania trudny do wykrycia.

Robot obserwacyjny z osłoną przypominającą kamień zajmuje pozycję wyznaczoną przez operatora

Systemy rozpoznawcze robota umieszczono na podwoziu gąsienicowym. Mogą one funkcjonować i przesłać dane przez ok. 15 h. Czas pracy można wydłużyć do kilku dób poprzez przejście w stan hibernacji. Urządzenia są wówczas aktywowane jedynie w wypadku wykrycia aktywności (np. ruchu) w ich zasięgu. W najprostszej wersji robot jest wyposażony w kamerę wysokiej rozdzielczości.

W czasie prowadzenia obserwacji z osłony imitującej kamień wystaje jedynie obiektyw kamery rejestrującej obraz / Zdjęcia: TV Zwiezda

Robot jest nadzorowany z pulpitu obserwatora. W podstawowej wersji ma on zasięg ok. 2 km. Można go zwiększyć na przykład przez zastosowanie łączności satelitarnej.

Idea tak zamaskowanego robota obserwacyjnego powstała w wyniku analiz działań rosyjskiego kontyngentu w Syrii. W warunkach stacjonarnych takie urządzenie może być efektywnie wykorzystane do wykrywania potencjalnych zagrożeń. Rozwój robota odbywał się pod nadzorem Komitetu naukowo-technicznego Głównego zarządu przygotowania bojowego SZ FR.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.