Naukowcy i studenci Wojskowej akademii lotniczej im. prof. N.Je. Żukowskiego i Ju.A. Gagarina w Woroneżu opracowali mały robot rozpoznawczy, który ma osłonę przypominającą kamień. Prace nad nim trwały 3 lata. Robot jest kompaktowy i dzięki sposobowi maskowania trudny do wykrycia.
Systemy rozpoznawcze robota umieszczono na podwoziu gąsienicowym. Mogą one funkcjonować i przesłać dane przez ok. 15 h. Czas pracy można wydłużyć do kilku dób poprzez przejście w stan hibernacji. Urządzenia są wówczas aktywowane jedynie w wypadku wykrycia aktywności (np. ruchu) w ich zasięgu. W najprostszej wersji robot jest wyposażony w kamerę wysokiej rozdzielczości.
Robot jest nadzorowany z pulpitu obserwatora. W podstawowej wersji ma on zasięg ok. 2 km. Można go zwiększyć na przykład przez zastosowanie łączności satelitarnej.
Idea tak zamaskowanego robota obserwacyjnego powstała w wyniku analiz działań rosyjskiego kontyngentu w Syrii. W warunkach stacjonarnych takie urządzenie może być efektywnie wykorzystane do wykrywania potencjalnych zagrożeń. Rozwój robota odbywał się pod nadzorem Komitetu naukowo-technicznego Głównego zarządu przygotowania bojowego SZ FR.