Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Prezydent podpisał budżet obronny USA

Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, 29 października 2009

Wczoraj prezydent Barack Obama podpisał budżet obronny. Po raz pierwszy zawiera on w sobie wszystkie podstawowe wydatki wojskowe USA: Pentagonu, resortu energetyki i środki na działania kontyngentów zagranicznych - łącznie 680,2 mld USD.

Podpis prezydenta uprawomocnia budżet wojskowy USA i definitywnie kończy walkę o dodatkowe finansowanie poszczególnych programów wojskowych. Przypomnijmy, że prezydentowi udało się m.in. przeforsować zakończenie produkcji samolotów F-22A Raptor, przy zwiększeniu środków na mniejsze F-35 Lightning II. Parlamentarzyści, reprezentujący interesy poszczególnych koncernów, obronili zaś np. program budowy alternatywnego silnika F136, dla tego drugiego samolotu (szczegóły budżetu, zobacz: Amerykański budżet obronny na 2010).

Budżet FY 2010 po raz pierwszy zawiera w sobie większość wydatków obronnych USA. Składają się na nie środki resortu obrony oraz część wydatków resortu energetyki - na finansowanie programu nuklearnego - w łącznej wysokości 550,2 mld oraz kwoty na finansowanie zagranicznych operacji bojowych - 130 mld USD.

Daje to pełniejszy obraz poziomu wydatków obronnych Waszyngtonu. Pamiętać jednak należy, że dodatkowe kwoty ulokowane są w budżetach innych resortów. Szczególnie duże pochłania opieka lekarska nad weteranami, opłacana z kasy ministerstwa zdrowia. Wymiar czysto wojskowy ma także część wydatków wzmacniających bezpieczeństwo wewnętrzne i działania antyterrorystyczne. Pozwala to szacować całość wysiłku finansowego USA w dziedzinie obronnej na ponad 700 mld USD, a więc powyżej pułapu 4% PKB.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra