Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Amerykański budżet obronny na 2010

Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, 08 października 2009

Komisje obrony senatu i izby reprezentantów uzgodniły zapisy budżetu Pentagonu na 2010. Obecnie dokument czeka na podpis prezydenta. Ustawa zakłada wydatki w wysokości ok. 680 mld USD, składające się z budżetu Pentagonu, części budżetu ministerstwa energetyki oraz na finansowanie operacji zagranicznych.

Jednym z beneficjentów parlamentarnych poprawek będzie Boeing, który dostarczy dodatkowe 18 samolotów F/A-18E/F, zamiast planowanych przez Pentagon 9 egz. Co więcej, parlament wygospodarował 102 mln USD na zainicjowanie procesu zakupu wieloletniego tych samolotów / Zdjęcie: Boeing

Budżet Pentagonu to ponad 530 mld USD, a w raz z finansowaniem programu atomowego - 550,2 mld USD. Dodatkowo 130 mld USD zarezerwowano na wojny w Iraku i Afganistanie.

Z kwot tych 164 mld przeznaczono na wydatki osobowe i wojskową służbę zdrowia. Fundusz płac zwiększono o średnio 3,4%, o 0,5% więcej, niż przewidywał Pentagon.

Założono, że na koniec przyszłego roku liczebność wojsk lądowych osiągnie 562 400 żołnierzy (o 30 tys. więcej, niż obecnie), piechoty morskiej 202 100 (+8100), wojsk lotniczych 331 700 (+14650), a marynarki wojennej 328 800 żołnierzy (+2477). Liczby te nie obejmują Gwardii Narodowej i jednostek rezerwy. Założono, że w latach 2011-2012 liczebność US Army zostanie zwiększona o dodatkowe 30 tys. żołnierzy.

Dokument jest w zdecydowanej większości zbieżny z projektem prezydenckim (zobacz np: Więcej o amerykańskich cięciach). Zawiera jednak pewne zmiany. Dotyczą one m.in. dodatkowego finansowania zakupów samochodów patrolowych. Do 5,5 mld USD dodano 1,2 mld na pojazdy lekkie, klasy M-ATV (zobacz: M-ATV w Afganistanie). Związane jest z tym 100 mln USD na uniwersalne, zdalnie sterowane moduły uzbrojenia (CROWS). O 600 mln, do 6,9 mld USD zwiększono wydatki na zakupy sprzętu wojskowego Gwardii Narodowej, dla wypełnienia braków uzbrojenia.

Senatorowie i członkowie izby reprezentantów ugięli się pod naporem sugestii Pentagonu i zgodzili się na wygaszenie produkcji samolotów F-22. Z drugiej jednak strony przekazali łącznie 560 mln USD na prace B+R i zakup gotowych silników F136, jako alternatywnego napędu dla F-35. Oba te programy zagrożone zostały wetem prezydenta. Na razie jednak nie wiadomo, czy Barack Obama, w obliczu kasaty kosztownego programu Raptora, zdecyduje się na spełnienie swojej zapowiedzi (zobacz: Kolejna groźba weta).

Tym bardziej, że parlamentarzyści zgodzili się z sugestiami rządu i pozostawili finansowanie afgańskich sił bezpieczeństwa w proponowanej wysokości 7,5 mld USD, oraz wojskowej pomocy dla Pakistanu, w kwocie 700 mln USD. Przystali również na sugestie US Navy, wyboru w 2010 jednej konstrukcji okrętu typu Littoral Combat Ship (zobacz: Tylko jeden LSC).

Zwiększono również wydatki na pociski antybalistyczne THAAD i SM-3, łącznie o 723 mln USD.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra