Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Rafale z AASM do Kandaharu?

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 21 listopada 2007

Francuskie wojska lotnicze (Armee de l'Air) planują w lutym lub marcu 2008 ponownie wesprzeć działania International Security Assistance Force (ISAF) w Afganistanie grupą samolotów wielozdaniowych Rafale.

AASM na wewnętrznych podwieszeniach Rafale. Francja zamówiła w 2000 pierwsze 750 AASM, jednak łącznie ma zakupić 2000 dla wojsk lotniczych i 1000 dla lotnictwa marynarki. Dostawy rozpoczęły się w 2004, ale testy uruchomiono dopiero w 2005(!) / Zdjęcie: DGA

Podczas pierwszej misji bojowej, trwającej przez pół roku, od 12 marca 2007, 3 Rafale działały z bazy NATO pod Duszanbe w Tadżykistanie. Tym razem mają one operować z lotniska w Kandaharze, podobnie jak od niedawna francuskie Mirage 2000D.

 Ostateczne testy AASM zostały wykonane przez agencję uzbrojenia francuskiego ministerstwa obrony Délégation Générale pour l'Armement (DGA) 22 października z pokładu samolotu Mirage 2000N lecącego na wysokości 10 km. Położony w odległości 60 km cel został trafiony idealnie. W aktualnej postaci błąd trafienia wynosić ma ok. 10 m, jednak po dodaniu możliwości poprawienia celowania przy pomocy głowicy pracującej w podczerwieni dokładność ma wzrosnąć do 1 m / Zdjęcie: Grzegorz Hołdanowicz

Francuzi zamierzają po raz pierwszy wysłać z Rafale także najnowsze bomby precyzyjne Armament Air Sol Modulaire (AASM). Pakiet AASM, opracowany przez Sagem Défense Sécurité instalowany jest na klasycznych bombach 250-kg (w opracowaniu warianty dla bomb o większych wagomiarach do 1000 kg włącznie), w swojej koncepcji przypomina amerykańskie JDAM, choć dzięki zdwojonemu systemowi naprowadzania i rakietowemu silnikowi montowanemu z tyłu pakietu zdecydowanie przewyższa je możliwościami wykorzystania na polu walki.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.