Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Rozbudowa nigeryjskiej floty

Marynarka wojenna, Przemysł stoczniowy, 15 grudnia 2021

W czasie uroczystej ceremonii zorganizowanej w stoczni marynarki wojennej w Lagos, w obecności prezydenta Muhammada Buhariego, Nigerian Navy (nigeryjska marynarka wojenna) włączyła do linii kilkanaście nowych okrętów i innych jednostek pływających, a także śmigłowiec AW139. W większości przypadków ceremonia miała charakter symboliczny, ponieważ wiele z nich było dostarczanych w ciągu całego 2020 i już pełni służbę.

Nowe okręty, kutry i łodzie nigeryjskiej marynarki wojennej w Naval Dockyard w Lagos / Zdjęcie: MW Nigerii

Najważniejszym wydarzeniem było wcielenie do służby 3. kutra patrolowego typu Seaward Defence Boat – NNS Oji (P-275). Kuter jest uzbrojony w zsmu z 30-mm działkiem, dwa 12,7-mm km, 40-mm granatnik i przenosi łódź półsztywną. Jednostka bazuje na doświadczeniach wyniesionych z budowy dwóch wcześniejszych kutrów: NNS Andoni (z 2012) i NNS Karaduwa (z 2016). Wszystkie jednostki zostały zbudowane lokalnie przez Naval Dockyard. Równocześnie z wcieleniem NNS Oji w stoczni położono stępki pod kolejne dwa kutry tego typu.

Ponadto do służby włączono 2 okręty patrolowe typu Damen FCS 4008 (NNS Kano i NNS Ikenne). Zostały one zbudowane w Wietnamie przez stocznię Damen Song Cam i dostarczone Nigerii w połowie br. Jednostki rozwijają 29 w. i mają zasięg 2000 Mm. Ich głównym wyróżnikiem jest duży pokład roboczy o powierzchni 140m², na którym można przewozić ładunki lub ludzi.

Nigerian Navy wojenną zasiliły również 2 łodzie patrolowe Aresa 1700 wyprodukowane przez położoną w Katalonii w Hiszpanii stocznię Aresa. Ich dostawa jest dokończeniem umowy dotyczącej budowy łącznie 4 jednostek tego typu. Łodzie są zbudowane z aluminium, mają 17 m długości i 7,6 t wyporności. Napędzane są 2 silnikami MTU o mocy 1250 KM i rozwijają do 40 w. Na rufie może być transportowana łódź półsztywna.

Natomiast 4 łodzie patrolowe Manta Mk II wyprodukowała na zlecenie Suncraft International malezyjska Northern Shipyard. Było to już kolejne zamówienie z Nigerii na te łodzie. Do 2013 nigeryjska marynarka wojenna otrzymała już 22 takie jednostki. Łodzie mają 17 m długości i rozpędzają się do 50 w.

Z kolei francuska stocznia Ocea dostarczyła Nigerii 2 łodzie patrolowe FPB 110 (NNS Sokoto i NNS Aba) i łódź patrolową typu FPB 72 Mk II (NNS Osun). Ocea jest stałym dostawcą jednostek pływających do Nigerii. Wcześniej wyprodukowała m.in. okręt hydrograficzny NNS Lana (A499), jedną łódź typu PB 98 Mk I, 8 łodzi FPB 72 Mk II i 2 łodzie FPB 110 Mk II.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.