Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Partnerstwo Airbusa i OneWeb

Cyberprzestrzeń, Astronautyka, 16 grudnia 2021

Airbus i OneWeb podpisały umowę partnerską dotyczącą świadczenia usług łączności satelitarnej z niskiej orbity okołoziemskiej (LEO) dla użytkowników wojskowych i rządowych. Jako dostawca wojskowej łączności satelitarnej w Europie, Airbus od końca 2021, korzystając z konstelacji OneWeb, będzie oferował nowe usługi telekomunikacyjne dla wybranych europejskich i brytyjskich sił zbrojnych oraz sił ochrony ludności i bezpieczeństwa.

 OneWeb spodziewa się, że do końca 2022 jego usługi będą dostępne na całej Ziemi, dzięki konstelacji 648 satelitów umieszczonych na niskiej orbicie okołoziemskiej / Ilustracja: Airbus

Jako wiodący dostawca bezpiecznej łączności dla podmiotów rządowych i wojskowych w Europie, staramy się stale wzbogacać oferowane usługi. Dzięki konstelacji OneWeb LEO możemy zaoferować klientom wojskowym faktyczną elastyczność, gdyż staramy się zapewnić dostęp do przyszłych zintegrowanych sieci oraz rozwiązań chmurowych i przewagę informacyjną, które wymagają nowego i innowacyjnego podejścia. Dzięki nowej ofercie opartej na konstelacji OneWeb i technologiach Airbusa będziemy pierwszym dostawcą tego typu usług dla sił europejskich – stwierdził Evert Dudok, wicedyrektor działu Connected Intelligence w Airbus Defence and Space.

Cieszymy się, że możemy rozszerzyć współpracę z Airbusem. Pozwoli ona zaspokoić potrzeby europejskich podmiotów wojskowych i bezpieczeństwa na lądzie, morzu i w powietrzu. Nasza sieć zapewni bezpieczną, odporną komunikację w czasie rzeczywistym wojskowym i cywilnym organizacjom rządowym, zaczynając od rejonu Arktyki i rozszerzając mobilny zasięg na cały glob – dodał Neil Masterson, dyrektor generalny OneWeb.

 W ramach partnerstwa Airbus i OneWeb planują opracować pełną gamę bezpiecznych usług zaspokajających specyficzne potrzeby wojska we wszystkich operacjach na lądzie, morzu i w powietrzu. Konstelacje satelitów umieszczonych na LEO umożliwiają budowę nowej generacji terminali i anten o zmniejszonych rozmiarach, masie i mocy. Konstelacje te umożliwią również oferowanie łączności satelitarnej w czasie rzeczywistym, bardzo przydatnej do przesyłania strumieni wideo na żywo z sensorów, takich jak te umieszczone na bezzałogowych statkach powietrznych.

Nowe usługi satelitarne zapewnią siłom zbrojnym szybką łączność wykorzystującą wyłącznie protokół internetowy IP, umożliwiając priorytetyzację przepływów danych i zapewnienie bardzo wysokiego poziomu dostępności. Użytkownicy mogą uzupełniać istniejące usługi i sieci o możliwość przełączania między komunikacją satelitarną LEO i GEO (orbita geostacjonarna) w trakcie operacji, aby czerpać korzyści z elastycznej i interoperacyjnej sieci.

Partnerzy zaoferują wspólnie usługi łączące pojazdy na ziemi, okręty na morzu i statki powietrzne w locie. Dzięki nowym funkcjom łączność taka pozwoli obsłużyć przyszłe wielodomenowe aplikacje w chmurze i zapewni przewagę informacyjną.

Satelity OneWeb zaprojektowane przez Airbusa są obecnie produkowane w zakładzie Airbus OneWeb na Florydzie. Po początkowym uruchomieniu usługi nad obszarem Arktyki od bieguna północnego do 50. równoleżnika OneWeb spodziewa się, że do końca 2022 jego usługi będą dostępne na całej Ziemi, dzięki konstelacji 648 satelitów umieszczonych na niskiej orbicie okołoziemskiej (Dwie chińskie misje kosmiczne, 2021-08-24).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.