Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Udana próba IRIS-T SL

Przemysł zbrojeniowy, 31 października 2009

Niemiecka Diehl BGT Defence ujawniła, że 9 października w RPA dokonano pierwszej i udanej próby odpalenia pocisku przeciwlotniczego IRIS-T SL, pochodnej pocisku powietrze-powietrze, ze zmodernizowanym silnikiem, systemem łączności i naprowadzania.

Próbę przeprowadzono na poligonie doświadczalnym OTB Test Range. W jej trakcie sprawdzono - z pozytywnym skutkiem - wszystkie etapy lotu i charakterystyki pocisku (jednak bez trafienia w cel), w tym aerodynamiczne, sterowania oraz działanie nowego silnika.

IRIS-T SL powstaje na zamówienie Bundeswehry, jako dopełnienie systemów Patriot PAC-3. Oparty jest na nowoczesnym pocisku powietrze-powietrze IRIS-T, o zasięgu ok. 25 km i masie 87,4 kg. By przystosować go do wykorzystania z platform lądowych - oprócz zintegrowania z samochodem i wyrzutnią - dodano kanał radiowego przesyłu danych, wyposażono w odbiorniki GPS i zmodernizowano silnik, dla zwiększenia zasięgu. Nowy system ma rozpocząć służbę w 2012.

Diehl BGT Defence rozwija również lżejszą wersję systemu. W marcu ubiegłego roku w Overbergu wystrzelono pierwszego IRIS-T SLS. To standardowy pocisk powietrze-powietrze, przystosowany jedynie do odpalenia w wyrzutni lądowej o zasięgu ponad 10 km.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.