Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Odnaleziono wrak Kani

Lotnictwo wojskowe, 01 listopada 2009

Po białoruskiej stronie granicy odnaleziono nad ranem wrak rozbitego śmigłowca Kania Straży Granicznej. Nikt z 3-osobowej załogi nie przeżył katastrofy.

Zaginiony śmigłowiec PZL Kania leciał wczoraj z Białegostoku do Mielnika. Straż graniczna straciła łączność ze śmigłowcem ok. 17:38. Ostatni kontakt z nim nawiązała placówka w Czeremsze. O 17:55 służby ratownicze otrzymały sygnał o wybuchu w rejonie miejscowości Klukowicze. Wrak śmigłowca odnaleziono jednak po stronie białoruskiej, 200 m od pasa granicznego, w pobliżu miejscowości Wyczółki. Zginął pilot (z 15-letnim doświadczeniem), mechanik i obserwator.

W akcji poszukiwawczej brało udział około 200 osób z policji, straży pożarnej, straży granicznej i wojska. Przeszukiwano pas długości 20 km i szerokości kilometra wzdłuż granicy - okolice miejscowości Klukowicze, Tokary i Wyczółki. Akcja była prowadzona także po stronie białoruskiej.

Dopóki pozwalały na to warunki w akcji brał udział śmigłowiec Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. Śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, który wyleciał ok. 20:00 z Warszawy, musiał z powodu mgły zawrócić do bazy.

Rozbity śmigłowiec wyprodukowały PZL Świdnik w 2006. Jego zakup dla Straży Granicznej był subsydiowany przez Unię Europejską z funduszu PHARE. 4 PZL Kania dostarczone Straży Granicznej w 2006 były ostatnimi egzemplarzami produkcyjnymi tego śmigłowca.

Ogólny obraz stanu bezpieczeństwa lotnictwa Policji i Straży Granicznej uznawano dotąd za dobry. W 2007 jedno zdarzenie lotnicze przypadało tam na ponad 360 godzin lotów, co było drugim, po lotnictwie cywilnym, wynikiem w całym polskim lotnictwie (Latać i nie narzekać!). W 2007 nie odnotowano żadnego zdarzenia, w którym poszkodowani zostaliby ludzie i nie utracono żadnego statku powietrznego.

Policja i Straż Graniczna posiadają po 15 śmigłowców. Poza Mi-2 (2 przekazano w lutym 2009 Policji) i PZL Kania lotnictwo Straży Granicznej dysponuje śmigłowcami W-3 Sokół i Anakonda oraz 6 samolotami (PZL-104MF Wilga 2000 oraz dwusilnikowymi M-20 i M-28).


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.