Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Kontrakt na wsparcie ESSM

Transakcje, Przemysł zbrojeniowy, Marynarka wojenna, 02 stycznia 2022

Departament Obrony USA ogłosił 30 grudnia 2021, że Raytheon Co. z Tucson w stanie Arizona otrzymał kontrakt na usługi inżynieryjne i techniczne w zakresie wsparcia programów Evolved SeaSparrow Missile (EESM) i NATO SeaSparrow Missile Systems. Jego wartość wynosi 55 121 826 USD. Kontrakt łączy zakupy dla rządu USA (99%) oraz rządów Japonii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich (1%) w ramach procedur programu Foreign Military Sales (FMS).

ESSM wystrzeliwany z wyrzutni zainstalowanej na pokładzie lotniskowca USS Gerald R. Ford (CVN 78) w czasie prób kwalifikacyjnych w kwietniu 2021 / Zdjęcie: US MoD

RIM-162 Evolved SeaSparrow Missile (ESSM) jest rozwinięciem okrętowego systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego krótkiego zasięgu RIM-7 Sea Sparrow, używanego do ochrony przed atakami pocisków i samolotów. ESSM jest przeznaczony do zwalczania naddźwiękowych manewrujących pocisków przeciwokrętowych. W skład konsorcjum NATO SeaSparrow wchodzi Australia, Belgia, Dania, Grecja, Hiszpania, Holandia, Kanada, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Turcja i Stany Zjednoczone Ameryki. Do tej pory te państwa kupiły ponad 2 tysiące ESSM i planują zakup 1,5 tysiąca kolejnych. Plany przewidują, że ESSM będą używane jeszcze ponad dekadę.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.