Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

FN EVOLYS dla francuskich sił specjalnych

Przemysł zbrojeniowy, Wojska specjalne, 09 stycznia 2022

Dyrektor zarządzający TR Equipment (partner dystrybucyjny FN Herstal) poinformował, że rozpoczęły się dostawy lekkich karabinów maszynowych FN EVOLYS dla francuskich sił specjalnych. To pierwszy odbiorca tej broni. Początkowo będzie jej używał do testów.

Lekkie karabiny maszynowe FN EVOLYS podczas testów / Zdjęcie: FN Herstal

Belgijski FN Herstal zaprezentował FN EVOLYS po raz pierwszy publicznie na początku maja 2021 w filmie reklamowym. Fizycznie pokazano ją na wrześniowych targach DSEI 2021 w Londynie. Wtedy też rozpoczęła się produkcja seryjna FN EVOLYS.

FN Herstal zaprojektował FN EVOLYS od podstaw, z podstawowym przeznaczeniem do walk w warunkach miejskich. Karabin powstał w dwóch wersjach o kalibrach 7,62 x 51 mm i 5,56 x 45 mm NATO. Według producenta, łączy on możliwości karabinu maszynowego z rozmiarami i typem karabinu szturmowego. Broń, w zależności od kalibru, ma masę od 5,5 do 6,2 kg.

Nieoficjalnie wiadomo, że karabiny FN EVOLYS zamówiła do testów armia brytyjska. FN Herstal zaoferuje je zapewne w planowanym przetargu na Broń Indywidualną dla nowego brytyjskiego pułku komandosów. Miałyby one zastąpić wycofywane lekkie km FN Herstal MINIMI.

 


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.