Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Seul odebrał pierwsze roboty

Nowe technologie, Bezzałogowce, Wojska lądowe, 13 stycznia 2022

Jak poinformował Hyundai Rotem 10 stycznia 2022 południowokoreańska DAPA zakończyła testy operacyjne pierwszego modelu robota wielozadaniowego w Daehanminguk Gukgun (siłach zbrojnych Republiki Korei). Dwa bezzałogowce bazujące na HR-Sherpa testowano od lipca 2021. Pozytywnie zakończone próby umożliwiły przekazanie robotów do służby operacyjnej.

Południowokoreański bezzałogowiec stanowiący rozwinięcie robota HR-Sherpa został wyposażony pełni elektryczny napęd / Zdjęcie: Hyundai Rotem

Testy robota realizował personel DAPA i sił zbrojnych. Obejmowały one wiele realistycznych scenariuszy bojowych. Bezzałogowiec m.in. był sterowany zdalnie w różnym terenie i środowisku, musiał poruszać się autonomicznie zgodnie z wyznaczonymi punktami, jak również samodzielnie poruszać się za wskazanym pojazdem lub osobą. Sprawdzono też zdolność pojazdu do obserwacji i rozpoznania.

Testy udowodniły wysoki poziom efektywności i niezawodności bezzałogowca. Dotyczy to zarówno walki na bliskim dystansie, jak też przenoszenia materiałów za pomocą zamontowanego na pojeździe manipulatora.

Przetestowany i przekazany wojsku pojazd jest udoskonalonym wariantem robota HR-Sherpa. Jego napęd jest w pełni elektryczny, zasilany z akumulatorów. W każdym kole znajduje się napędzający je silnik elektryczny. Umożliwia to cichą jazdę ułatwiającą prowadzenie rozpoznania, a pojazd zachowuje mobilność nawet po uszkodzeniu dwóch kół. Bezzałogowiec wyposażono w głowicę optoelektroniczną, za pomocą której można wykrywać cele w dzień i w nocy z odległości 4 km.

Rozwój wielozadaniowych bezzałogowców wpisuje się w plany unowocześnienia sił zbrojnych w ramach ogłoszonej Reformy Obronnej 2.0 i programu Armia TYGRYS 4.0 (DAPA przetestuje HR-Sherpa, 2021-07-09, Hanwha buduje robota bojowego, 2021-04-24).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.