Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Krok naprzód – sprawdzone w boju radary morskie z anteną fazowaną

Przemysł zbrojeniowy, Marynarka wojenna, Walka elektroniczna, 14 stycznia 2022

Współczesne marynarki wojenne stoją w obliczu stale ewoluujących zagrożeń spowodowanych znaczącymi zmianami technicznymi w konstrukcji systemów celowniczych i uderzeniowych. Jednym z nowych zagrożeń są obniżona widzialność załogowych i bezzałogowych statków powietrznych oraz pociski manewrujące dalekiego zasięgu i hipersoniczne przeciwokrętowe kierowane pociski rakietowe. Zwłaszcza te ostatnie budzą szczególne obawy, ponieważ trajektorie ich lotu są trudne do przewidzenia, a ich duże prędkości pozostawiają mało czasu na przechwycenie. Zagrożenia te zwiększają zdolność przeciwnika do wykonania skoordynowanych ataków spoza zasięgu systemów obserwacyjnych okrętu i zmiażdżenia jego systemów obrony.

Radar ALPHA ma pojedynczą antenę fazowaną i jest zamontowany na obrotowej podstawie, aby zapewnić pokrycie pełnej sfery

 Nowe zagrożenia wymagają odpowiednich rozwiązań

Jeśli marynarka wojenna ma operować skutecznie, konieczne jest, aby osiągnęła zdolność do skutecznego wykrycia, zwalczania i wyeliminowania tych zagrożeń. Stworzenie wokół zasobów morskich sfery ochronnej – przestrzeni bitewnej – ma zatem kluczowe znaczenie dla współczesnej wojny morskiej. Aby przezwyciężyć wyrafinowane zagrożenia i skutecznie zabezpieczyć niezbędną przestrzeń bitewną, nowoczesna marynarka wojenna musi posiadać najnowocześniejsze czujniki i systemy zdolne do działania w przyszłości, w tym radary morskie o doskonałych parametrach.

Pionier w dziedzinie cyfrowych radiolokatorów

W odpowiedzi na te zagrożenia ELTA Systems Ltd., wykorzystując bogate dziedzictwo technologiczne i kulturę innowacji, oferuje wieloczynnościowe radary okrętowe MF-Star i Alpha, które zapewniają flocie skuteczną świadomość sytuacyjną potrzebną do radzenia sobie z zaawansowanymi zagrożeniami. Obydwie te potężne stacje radiolokacyjne wykorzystują przełomowe osiągnięcia w dziedzinie technologii szerokopasmowego aktywnego skanowania elektronicznego (AESA). Skonstruowana i dopracowana przez ELTA w ciągu ostatniej dekady antena fazowana jest zbudowana z szyku półprzewodnikowych modułów nadawczo-odbiorczych. Zapewnia to skokowy wzrost zarówno czułości odbiornika, jak i skutecznej mocy promieniowania (ERP) – znacznie przekraczających parametry starszych urządzeń. Ponadto technologia AESA umożliwia odbieranie i nadawanie wielu wąskich wiązek, co pozwala radarowi jednocześnie śledzić wiele zagrożeń z niezrównaną skutecznością. Zarówno MF-Star, jak i Alpha oferują wiodące w swojej klasie zdolności wytwarzania wielu wiązek i realizowania wielu funkcji razem z doskonałymi charakterystykami przeciwzakłóceniowymi. Oprócz bycia najbardziej dopracowanymi radarami w swoich klasach, są one również najbardziej elastyczne w odniesieniu do przyszłego rozwoju, oferując niezrównaną zdolność modernizacji i skalowalność. Wynika to z konstrukcji opartych na oprogramowaniu i unikatowej architekturze.

Oba radary mają, będące własnością ELTA, całkowicie cyfrowe moduły nadawczo-odbiorcze, które można grupować w szyki, aby uzyskać wymagane charakterystyki. Dzięki zastosowaniu najnowszej technologii wzmacniacza półprzewodnikowego z modułami nadawczo-odbiorczymi na bazie azotku galu (GaN) i możliwości regulacji wielu parametrów, te elastyczne, wysoce zaawansowane moduły umożliwiają dopasowanie radarów do różnych wielkości okrętów, profilów misji i wymagań budżetowych. Ponadto ich proste i łatwe zamontowanie na okręcie oznacza, że radary te można łatwo ulepszyć, aby sprostać przyszłym zagrożeniom, jednocześnie ograniczając początkowe koszty zakupu. Dodatkowe moduły nadawczo-odbiorcze polepszają charakterystyki radaru, a także zdolność do wykrywania specjalnych celów. Unifikacja modułów nadawczo-odbiorczych przyczynia się również do uproszczenia wymagań logistycznych, ponieważ wszystkie morskie radary ELTA mają ten ważny komponent, niezależnie od modelu i określonej konfiguracji.

Sprawdzona w boju, rodzina w pełni cyfrowych radarów ELTA jest już w służbie, lub jest montowana, na ponad trzydziestu okrętach. Ponadto, konkurencyjne urządzenia AESA są pierwszą generacją radarów, a pionierskie wysiłki ELTA zapewniają, że np. MF-Star to urządzenie trzeciej generacji, mające wszystkie przewagi wynikające z lat doświadczenia w warunkach polowych i trwających wysiłków rozwojowych.

Radar MF-STAR ma cztery modułowe, skośne, ścianowe anteny konforemne, które zapewniają pokrycie pełnej sfery obserwowanej przestrzeni, jednocześnie minimalizując sygnaturę radarową okrętu

Sprawdzone charakterystyki i automatyzacja

MF-STAR i ALPHAsą prawdziwymi wieloczynnościowymi systemami radarowymi dalekiego zasięgu. Zapewniają one zarówno obronę lokalną, jak i obszaru, na pełnym morzu i na wodach przybrzeżnych dzięki zdolnościom obserwacji, śledzenia i naprowadzania uzbrojenia. Ponadto wersje wydłużonego zasięgu mogą być używane do wykrywania i śledzenia taktycznych pocisków balistycznych. Warto zauważyć, że ze względu na doskonałe parametry i zdolność do śledzenia pocisków balistycznych marynarka wojenna Niemiec wybrała radiolokatory Hensoldt-ELTA, aby wyposażyć w nie fregaty typu F124.

Wysoce zautomatyzowane, radary te wymagają niewielkiego, lub żadnego, zaangażowania operatora. Dotyczy to również ich obsługi technicznej. Zaprojektowane w celu zmniejszenia kosztów cyklu życia radary te mają kompleksowy system autodiagnostyki oraz ogólnodostępne elementy i moduły wojskowe. Są więc łatwe do zainstalowania, obsługi i modernizacji.

Urządzenia MF-Star i Alpha można rozbudować przy pomocy dodatkowych modułów nadawczo-odbiorczych w zależności od żądanych charakterystyk i wymagań budżetowych odbiorcy / Ilustracje: ELTA

Konfiguracje dla każdego

MF-STAR ma cztery modułowe, skośne, ścianowe anteny konforemne, które zapewniają pokrycie pełnej sfery (360°), jednocześnie minimalizując sygnaturę radarową okrętu. Są dostępne wersje dla większych okrętów, takich jak fregaty, a także lżejsze, bardziej kompaktowe konfiguracje przeznaczone dla korwet i innych mniejszych jednostek. Zasięg zależy od wielkości anteny, przy czym każda ma charakterystyki wiodące w swojej klasie.

Radar ALPHA ma pojedynczą antenę fazowaną podobną do MF-STAR, ale jest on lżejszy i bardziej kompaktowy i jest zamontowany na obrotowej podstawie, aby zapewnić pokrycie pełnej sfery (360°). Podobnie jak MF-Star, radar Alpha można rozbudować przy pomocy dodatkowych modułów nadawczo-odbiorczych w zależności od żądanych charakterystyk i wymagań budżetowych. Podobnie jak MF-STAR, radar ALPHA jest sprawdzony w boju i zapewnia wyjątkowe charakterystyki w bardziej kompaktowej konfiguracji z wbudowanymi antenami układu identyfikacji swój-obcy (IFF) i nawigacyjnymi przy mniejszym koszcie.

Podsumowanie

Znaczący skok charakterystyk oferowanych przez ELTA radarów z anteną fazowaną MF-STAR i ALPHA może być uważany za krytyczny do zapewnienia bezpieczeństwa okrętów w nadchodzących dekadach. Technologia AESA, wdrożona w obydwu radarach, bezpośrednio przeciwdziała nowoczesnym zagrożeniom, umożliwiając wczesne wykrywanie, a także ciągłe śledzenie pocisku rakietowego podczas środkowego etapu lotu, co ma kluczowe znaczenie dla skutecznego użycia defensywnych środków zakłócających, w tym systemów hard kill. Nie jest zaskakujące, że dzięki skuteczności i niezawodności sprawdzonej podczas dekady bojów oraz niezrównanej skalowalności i zdolności do modernizacji, MF-STAR i ALPHA stanowią kręgosłup obrony powietrznej Marynarki Wojennej Izraela i że zostały również wybrane przez wiodące marynarki wojenne na całym świecie.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.