Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Początek montażu TAI HurJet

Przemysł lotniczy, Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 15 stycznia 2022

Turkish Aerospace Industries (TAI) poinformowały, że rozpoczął się montaż lotnego prototypu samolotu szkolno-bojowego TAI HurJet. Plan przewiduje, że zostanie on wytoczony z hali montażowej do końca 2022. Oblot jest planowany na 18 marca 2023, w 108. rocznicę zwycięstwa tureckiej marynarki w bitwie o Çanakkale (kampania dardanelska).

Prace nad projektem TAI HurJet rozpoczęły się w 2017. To pierwszy samolot tej klasy projektowany samodzielnie w Turcji. Obecnie budowane są dwa prototypy do badań naziemnych (statycznych i zmęczeniowych) i dwa do testów w locie.

Pierwszy z prototypów samolotu TAI HurJet, którego montaż właśnie się rozpoczął / Zdjęcie: SavunmaSanayiST.com

TAI HurJet jest samolotem jednosilnikowym z dwoma bocznymi wlotami powietrza. Konstruktorzy nie wybrali jeszcze ostatecznie typu silnika. Pod uwagę brane są dwie możliwości – amerykański General Electric F404-GE-102 i europejski Eurojet EJ200. Jako podstawowy jest traktowany ten pierwszy, ale ze względów politycznych i sankcje USA przeciwko Turcji wybór ten budzi wątpliwości. Jeśli ostatecznie miałby zostać wybrany EJ200 kolejne prototypy będą musiały zostać wyposażone w przebudowane (powiększone) wloty powietrza.

TAI HurJet ma rozpiętość 9,5 m przy długości 13,6 m. Ma rozwijać prędkość maksymalną Ma1,4 i osiągać pułap 13,5 km. Współczynniki obciążeń zaplanowano na g+8/-3.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.