Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Loft Orbital kupuje satelity Arrow

Astronautyka, Transakcje, 17 stycznia 2022

Airbus zawarł kontrakt na dostawę dla start-upu kosmicznego Loft Orbital ponad 15 platform satelitarnych wywodzących się z projektu Arrow, będącego podstawową konstrukcją satelitarna wykorzystywaną do budowy konstelacji OneWeb. W sieci OneWeb na orbicie funkcjonują już 394 Airbusowe platformy Arrow, a kolejne 254 są produkowane w celu uzupełnienia konstelacji OneWeb do potrzebnych 648 statków kosmicznych. Airbus korzystał ze wsparcia publicznego, aby rozwinąć platformę Arrow i pilotażową linię produkcyjną pojazdów dla OneWeb w Tuluzie.

Artystyczna wizja platformy Arrow. Zgodnie ze strategią Next Space Airbus będzie dążyć do zaangażowania do współpracy nowych graczy z branży kosmicznej, aby zapewnić w przyszłości zrównoważony rozwój i niezawodność satelitów działających na orbicie LEO / Ilustracja: Airbus

Loft Orbital oferuje klientom szybkie przygotowanie i obsługę ich ładunków na satelitach po przystępnej cenie. Przedsiębiorstwo zleciło również Airbusowi zmodyfikowanie platformy Arrow, tak by była odpowiednia dla szerszego zakresu misji i zastosowań o dłuższym czasie wykorzystania. Loft Orbital ma biura zarówno w USA (z siedzibą w sercu Doliny Krzemowej w San Francisco) jak i w europejskiej stolicy branży kosmicznej, Tuluzie i zamierza nadal zwiększać obecność we Francji.

Przełomowy kontrakt między start-upem Loft Orbital i Airbusem, to bardzo dobra wiadomość. Pokazuje ona, że podmioty New Space są dobrze widziane we Francji. Dowodzi też, że synergie w biznesie kosmicznym służą innowacjom w całej branży. Świadczy również o tempie, w jakim rozwija się francuski przemysł kosmiczny, w którym start-upy, małe i średnie przedsiębiorstwa i duże korporacje współpracują, aby oferować światowej klasy rozwiązania. Potwierdza także sens realizowanych przez rząd strategii i inicjatywy w tej dziedzinie. Cieszę, że projekt przedstawiony przez Loft przy wsparciu Airbusa opiera się na francuskich dostawcach. Ponad 60% wartości zamówionego sprzętu powstaje we Francji – powiedział Bruno Le Maire, francuski minister gospodarki i finansów.

Sprzedaż małej platformy przystosowanej do pracy na niskiej orbicie wokółziemskiej (LEO) Loft Orbital jest wyraźnym potwierdzeniem prawidłowości naszej strategii rozwoju i masowej produkcji takich statków kosmicznych. Arrow już udowadnia wartość dla OneWeb, która ma na orbicie ponad 60% swojej floty. Cieszymy się ze współpracy z Loft Orbital, co pozwoli tworzyć najlepsze możliwe technologie kosmiczne – łączyć sprawdzone w przemyśle know-how z innowacjami – aby służyć klientom– stwierdził Jean-Marc Nasr, szef Airbus Space Systems.

Cieszymy się z transakcji z Airbusem, pierwszej takiej w branży. Wykorzystanie doświadczenia inżynierów Airbusa i możliwości produkcji satelitów OneWeb pozwala nam urzeczywistnić nasze pomysły. To wstępne zamówienie złożyliśmy z myślą o klientach, którzy zamówili usługi oparte na kilkudziesięciu satelitach. Traktujemy je jako okazję do zaoferowania znacznie szerszych usług rządom i przedsiębiorstwom z całego świata. Ponadto poziom wsparcia, jaki otrzymaliśmy we Francji, oraz jakość talentów inżynierskich są tu niezrównane. Liczymy na rozwój w Tuluzie – dodał Pierre-Damien Vaujour, prezes Loft Orbital.

Ulepszenia platformy Arrow, w tym wszystkie prace inżynierskie, kwalifikacje, testy i produkcja kilku pierwszych obiektów, odbędą się w fabryce Airbusa w Tuluzie. Produkcją seryjną pozostałych platform opartych na Arrow zajmie się Airbus OneWeb Satellites (AOS).


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.