Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Francuski robot w Danii

Nowe technologie, Wojska lądowe, 17 stycznia 2022

Ministerstwo Obrony Danii od grudnia 2021 testuje ULTRO-600 MULE – kołowego robota opracowanego przez Nexter Systems. Testy są próbą nadrobienia zaległości Forsvaret (sił zbrojnych Danii) w dziedzinie pojazdów bezzałogowych, jak również sprawdzenia ich możliwości taktycznych i ograniczeń technologicznych.

Testy ULTRO-600 MULE wpisują się w plan działań duńskiego resortu obrony na lata 2021-2025 / Zdjęcie: Nexter Systems

Trzytygodniowe próby są prowadzone przez wybrane jednostki Forsvaret na poligonach Høvelte, Oksbøl i Haderslev. W ich trakcie są odgrywane różne scenariusze pozwalające zapoznać się z możliwościami lądowych bezzałogowców.

Testy przechodzi prototyp bezzałogowca ULTRO-600 MULE w wersji transportowej. Może się poruszać będąc sterowany zdalnie, w trybie autonomicznym lub za wyznaczonym obiektem. Napęd pojazdu jest w pełni elektryczny. Pozwala to rozwijać prędkość do 18 km/h. Zasilany jest za pomocą baterii litowo-jonowych Bren-Tronics 6T zapewniających długotrwałość działania na poziomie 8-12 h. Masa własna bezzałogowca to 800 kg, zaś ładowność to 600 kg. ULTRO-600 MULE może być wyposażony w różnego rodzaju moduły misyjne, w tym transportowy, moduł ładowania baterii, maszt teleskopowy z sensorami rozpoznawczymi i inne.

Poszukiwanie robotów napędzanych elektrycznie wpisuje się w plany działania MO Danii na lata 2021-2025. Dotyczą one m.in. nowych technologii, które pozwolą zmniejszyć zapotrzebowanie na paliwo i sprawią, że siły zbrojne będą bardziej przyjazne środowisku.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.