Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Venturi prezentuje Echelon 01

Lotnictwo cywilne, Przemysł lotniczy, Nowe technologie, 22 stycznia 2022

Holenderski start-up Venturi Aviation z Delft zaprezentował projekt całkowicie elektrycznego samolotu transportu regionalnego Echelon 01. Prezentacja odbyła się na lotnisku Teuge niedaleko Deventer. Dotyczyła zarówno projektanta, jak i samolotu.

Echelon 01 ma być napędzany 8 silnikami elektrycznymi ze śmigłami ciągnącymi. Ma przewozić 44 pasażerów. Jego rozpiętość jest planowana na 36 m, a długość ma wynosić 38 m. Zasięg samolotu powinien sięgać 550 km.

Wizja całkowicie elektrycznego samolotu pasażerskiego komunikacji regionalnej Echelon 01 projektowanego przez Venturi Aviation. Seryjny samolot ma kosztować ok. 40 mln EUR / Zdjęcie: Venturi Aviation

Samolot projektowany przez Venturi Aviation ma być wyposażony w wymienny zestaw akumulatorów. Ma to ułatwić zarówno jego eksploatację (zestaw wystarcza na 1,5-2 lat), jak i modernizację wynikającą z rozwoju technologii. Producent planuje stworzenie na lotniskach w Europie sieci stacji, które umożliwią pełne naładowanie Echelon 01 w 35 minut.

Venturi Aviation planuje oblot prototypu Echelon 01 przed 2030. Obecnie poszukuje inwestorów do swego programu. Właśnie zakończyła się pierwsza runda inwestycji. Start-up uzyskał z niej 60% z planowanych 4 mln EUR. Planowane są kolejne rundy. Szacuje się, że na program budowy elektrycznego samolotu pasażerskiego potrzeba będzie miliarda euro.

Założycielami Venturi Aviation są Jan Willem Heinen i Joost Dieben. Obaj ukończyli politechnikę w Eindhoven, a następnie podjęli pracę w sektorze technologicznym. Lotnictwo jest dla nich nowością, ale wspiera ich zespół 10 inżynierów lotniczych.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.