Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

USA odmówiły wizy kosmonaucie FR

Astronautyka, Strategia i polityka, 22 stycznia 2022

Bez podania przyczyn USA odmówiły wydania wizy kosmonaucie Roskosmosu Nikołajowi Czubie, który miał odbyć trening w Ośrodku Kosmicznym im. Lyndona Johnsona. Czub jest członkiem załogi rezerwowej ekspedycji MKS-68, która we wrześniu 2022 ma polecieć statkiem kosmicznym Sojuz MS-22 na Międzynarodową Stację Kosmiczną (MSK). Wchodzi też w skład podstawowej załogi misji MKS-69, której lot na MSK Sojuzem MS-23 jest planowany na wiosnę 2023.

Urodzony w Nowoczerkasku Nikołaj Czub został członkiem zespołu kosmonautów Roskosmosu po wygraniu w 2012 pierwszego otwartego konkursu w historii FR i przejściu 2-letniego szkolenia / Zdjęcie: Roskosmos

Standardowo astronauci spoza FR, w tym głównie z USA, przed lotem na MSK przechodzą treningi w Ośrodku przygotowań kosmonautów im. J.A. Gagarina w Gwiezdnym Miasteczku. Zapoznają się tam z budową rosyjskiego segmentu MSK. Podobnie, kosmonauci spoza USA, mogą zapoznać się z budową części amerykańskiej MSK w Ośrodku Kosmicznym im. Lyndona Johnsona. Tak przynajmniej było do tej pory.

W związku z zaistniałą, zaskakującą sytuacją, szef Roskosmosu Dmitrij Rogozin zwrócił się do swego odpowiednika w NASA o jej wyjaśnienie. Domaga się zajęcia jednoznacznego stanowiska w tej sprawie. Póki co Amerykanie nie odpowiedzieli na jego zapytanie.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.