Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Dymisja dowódcy Deutsche Marine

Strategia i polityka, Ludzie, Marynarka wojenna, 23 stycznia 2022

21 stycznia 2022 dowódca (inspektor) Deutsche Marine, wiceadmirał Kai-Achim Schönbach wygłosił wykład Niemiecka strategia w Regionie Indo-Pacyfiku. Stało się to podczas wizyty w Indiach, w Instytucie Studiów i Analiz Obronnych Manohara Parrikara (Manohar Parrikar Institute for Defence Studies and Analyses, MP-IDSA) w New Delhi. Wizyta była związana z zawinięciem do portu w Mumbaju niemieckiej fregaty projektu 123 F 217 Bayern, kończącej 7-miesięczną misję w regionie Indo-Pacyfiku.

Wiceadmirał Kai-Achim Schönbach podczas wystąpienia w Instytucie Studiów i Analiz Obronnych Manohara Parrikara w New Delhi / Zdjęcie: MP-IDSA

Wykład w MP-IDSA miał charakter półoficjalny. Bezpośrednio uczestniczyli w nim szefowie Instytutu, a pozostali pracownicy mogli go wysłuchać on-line. Po wykładzie odbyła się dyskusja, podczas której niemiecki admirał wygłosił m.in. opinie na temat kryzysu ukraińskiego.

Wiceadmirał Schönbach powiedział m.in.: - Czy Rosja naprawdę chce małego kawałka ukraińskiej ziemi? A może zaanektować cały kraj? Nie, to bzdura. Putin prawdopodobnie wywiera presję, ponieważ wie, że może to zrobić i to dzieli UE, ale to, czego naprawdę chce, to wysoki poziom szacunku. [...] Okazanie szacunku, którego wymaga i prawdopodobnie na to zasługuje, jest dość łatwe. Rosja ma znaczenie! Nawet my, Indie, Niemcy, potrzebujemy Rosji. Bo potrzebujemy Rosji przeciwko Chinom. [...] Tymczasem nasze sankcje idą w złym kierunku. Ale to jest polityka zagraniczna...

Oczywiście nie możemy się zgodzić z tym, co dzieje się na Ukrainie, musimy zająć się tą kwestią. Ale Półwysep Krymski Ukraina utraciła, nigdy tam nie wróci. To jest fakt! I powinniśmy kierować się stanem faktycznym, a nie emocjami.

Gdy fragmenty wypowiedzi dowódcy Deutsche Marine zostały opublikowane, niemieckie ministerstwa obrony i spraw zagranicznych potępiły jego poglądy. Stwierdziły, że wyraża on jedynie osobiste opinie. – Treść i dobór słów w wypowiedziach w żaden sposób nie odpowiada stanowisku Federalnego Ministerstwa Obrony” – powiedział jego rzecznik.

Ze swojej strony Schönbach napisał wczoraj na oficjalnym koncie na Twitterze: - Nie ma o co się spierać: to był błąd. Uwagi na temat polityki obronnej podczas rozmowy w think tanku w Indiach odzwierciedlały moją ówczesną osobistą opinię. W żaden sposób nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Ministerstwa Obrony.

Także wczoraj ukraińskie MSZ wezwało ambasador Niemiec na Ukrainie Ankę Feldhusen, by poinformować, że wypowiedzi Schönbacha są kategorycznie nie do przyjęcia.

Wiceadmirał Kai-Achim Schönbach był inspektorem Deutsche Marine od 24 marca 2021. Wczoraj wieczorem zwrócił się do niemieckiej minister obrony, Christine Lambrecht, o przeniesienie na emeryturę. Dymisja została przyjęta.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.