Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Hiperdźwiękowy nosiciel satelitów

Astronautyka, Nowe technologie, 23 stycznia 2022

Australijska Hypersonix Launch Systems (HLS) z Brisbane z uniwersytetem z Sydney opracowuje przyjazny dla środowiska system wielokrotnego użytku Wirraway do wynoszenia małych satelitów na niskie orbity wokółziemskie. Misja z jego wykorzystaniem ma składać się z trzech etapów: startu rakiety Boomerang, która zapewni początkowe wznoszenie i przyspieszenie do prędkości Ma5 na wysokości 20 km, lotu 4-silnikowego samolotu hiperdźwiękowego Delta-Velos Orbiter zdolnego do osiągnięcia prędkości Ma8-12 na wysokości ponad 40 km i małej rakiety do ostatecznego umieszczenia ładunku na orbicie. System ma wykorzystywać jako paliwo wodór pozyskiwany z wody z użyciem energii słonecznej.

Wizja 4-silnikowego samolotu hiperdźwiękowego Delta-Velos Orbiter w locie / Ilustracja: HLS

Dwa pierwsze stopnie mają być wielokrotnego użytku. Po wykorzystaniu w misji mają lądować na lotnisku z konwencjonalnym pasem startowym. Po przeglądzie i uzupełnieniu paliwa będą mogły startować po raz kolejny.

Samolot hiperdźwiękowy Delta-Velos Orbiter w przekroju / Ilustracja: HLS

Przedsiębiorstwo planuje pierwszy lot pełnowymiarowego prototypu samolotu o rozpiętości 12 m na 2024. Później mają rozpocząć się loty komercyjne. Według obecnych analiz, do 2030 na orbitach ma znaleźć się 50 tysięcy małych satelitów. Część z nich miałyby wynieść pojazdy HLS. Ich użycie ma być całkowicie ekologiczne i znacznie tańsze niż konwencjonalnych rakiet nośnych.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.