Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Dostawy amerykańskiego uzbrojenia na Ukrainę

Strategia i polityka, 24 stycznia 2022

W ostatnich dniach na Ukrainę trafiły dwa przekazane przez USA transporty uzbrojenia i amunicji o łącznej masie ponad 170 t. Dostawy są realizowane w ramach pomocy wojskowej o wartości 200 mln USD (800,98 mln zł), której udzielenie administracja USA zatwierdziła w grudniu 2021.

Amerykanie dostarczyli ppk Javelin, amunicję i granatniki SMAW-D / Zdjęcie: Twitter – @USEmbassyKyiv

Uzbrojenie dotarło na lotnisko w Kijowie na pokładzie wyczarterowanego samolotu linii National Airlines. Dostarczono znane już Ukraińcom ppk FGM-148 Javelin, amunicję, jak również całkowicie nowe granatniki SMAW-D do niszczenia umocnień. W najbliższym czasie spodziewane są koleje transporty amerykańskiego uzbrojenia. Waszyngton wyraził chęć dostarczenia Ukraińcom także innych typów sprzętu. Wymienia się m.in. ex-afgańskie śmigłowce Mi-17 i ppzr Stinger.

Wcześniej Departament Stanu wydał zgodę władzom Litwy, Łotwy i Estonii na przekazanie Ukrainie uzbrojenia produkcji amerykańskiej. Bałtowie wyrazili chęć przekazania m.in. ppk Javelin i ppzr Stinger.

Od 2014 wsparcie Ukrainy przez USA wyniosło 5,4 mld USD, z czego 2,7 mld USD wydatkowano na system bezpieczeństwa (Dodatkowe kutry Mk VI dla Ukrainy, 2022-01-04, Kolejne Javeliny dla Ukrainy, 2021-10-24).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.