Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Ostatni Dauphin dostarczony

Służby państwowe, Przemysł lotniczy, 25 stycznia 2022

Airbus dostarczył hiszpańskiej  Servicio de Aduanas (Służbie Celnej) ostatni wyprodukowany śmigłowiec rodziny Dauphin, model AS365 N3. Polepszy on zdolności Servicio de Vigilancia Aduanera (SVA, Służby Nadzoru Celnego) do zwalczania handlu narkotykami w Cieśninie Gibraltarskiej, Galicji i na Morzu Alborańskim.

Przekazany hiszpańskim celnikom wiropłat to ostatni śmigłowiec rodziny Dauphin wyprodukowany przez Airbus Helicopters w zakładach w Marignane / Zdjęcie: Airbus Helicopters España

Przed dostawą wiropłat został doposażony w zakładach Airbus Helicopters w Albacete w głowicę optoelektroniczną, radar, system łączności taktycznej i reflektor poszukiwawczy (większość lotów patrolowych odbywać będzie w nocy). Dzięki zapewniającym duży zasięg zbiornikom paliwa, Dauphin może spędzać w powietrzu do 3,5 h i utrzymywać prędkość przelotową  268 km/h, co jest atutem, jeśli funkcjonariusze ścigają statki handlarzy narkotyków.

Trzy Dauphiny hiszpańskich celników wykonują patrole nad morzem, śledząc, ścigając i przechwytując szybkie łodzie przemytnicze, zwykle przewożące kontrabandę. W 2021 wiropłaty te, współpracując z załogami 45 statków i jednostek lądowych Servicio de Aduanas, przyczyniły się do przejęcia ponad 200 t narkotyków.

Hiszpańska Servicio de Aduanas jest naszym partnerem od 1985. Z dumą obserwujemy, jak od przekazania formacji pierwszego Delfina w 2002, śmigłowce te sprawdzały się w zwalczaniu handlu narkotykami w nieprzyjaznym środowisku. Gratuluję funkcjonariuszkom i funkcjonariuszom służby celnej umiejętności pełnego wykorzystania możliwości patrolowych Dauphinów. Świadczy o tym wykonywanie przez każdy śmigłowiec prawie 1000 godzin nalotu rocznie na rzecz ochrony naszego społeczeństwa – powiedział Fernando Lombo, dyrektor zarządzający Airbus Helicopters w Hiszpanii.

Przekazany hiszpańskim celnikom wiropłat to ostatni śmigłowiec rodziny Dauphin wyprodukowany przez Airbus Helicopters w zakładach w Marignane. W ciągu ostatnich 40 lat wytwórnię opuściło ponad 1100 Dauphinów, które trafiły do 70 krajów i wylatały łącznie 7 mln milionów godzin. Wśród licznych osiągnięć tego wiropłata na uwagę zasługuje ustanowienie w listopadzie 1991 światowego rekordu prędkości – na dystansie 3 km Dauphin rozpędził się do 372 km/h.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.